IPN wznawia poszukiwania szczątków żołnierzy NSZ z oddziału „Bartka”

Biuro Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej wznowiło na Opolszczyźnie poszukiwania miejsc ukrycia szczątków żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych z oddziału Henryka Flamego ps. Bartek. Specjalistom z IPN pomagają w pracy saperzy z Brzegu.

„2 listopada 2017 r. Biuro Poszukiwań i Identyfikacji rozpoczęło kolejny etap prac poszukiwawczych mających na celu odnalezienie miejsc ukrycia szczątków żołnierzy Narodowy Sił Zbrojnych z Oddziału Henryka Flamego ps. Bartek. Aktualnie wraz z saperami z jednostki z Brzegu specjaliści IPN poszukują śladów, które pozwolą wytypować kolejne miejsca do przeprowadzenia prac archeologicznych” – poinformował IPN w poniedziałek.

Wiosną 2016 r. w pobliżu Starego Grodkowa pracownicy IPN odnaleźli i ekshumowali mogiłę, w której znajdowały się szczątki najprawdopodobniej partyzantów NSZ z oddziału „Bartka”. Świadczyć o tym mogą znalezione charakterystyczne ryngrafy oraz wojskowe orzełki.

Równocześnie pracownicy Biura Poszukiwań i Identyfikacji prowadzą prace archeologiczne w dawnym majątku Scharfenberg nieopodal Łambinowic, gdzie w latach ubiegłych IPN odkrył „szczątki ludzkie w miejscu, które służyło za lokalne szambo”.

Biuro Poszukiwań i Identyfikacji przypomina, że „zbrodnia popełniona na żołnierzach z oddziału kpt. Henryka Flamego ps. Bartek to jedna z największych tajemnic powojennej historii podziemia antykomunistycznego”. We wrześniu 1946 r. grupa partyzantów została zwabiona w lasy na Opolszczyźnie, pod pozorem ewakuacji na Zachód. Ponad 160 żołnierzy, zgrupowanych nieopodal wsi Barut, Starego Grodkowa i dawnego majątku Scharfenberg, zostało uśpionych i wysadzonych w powietrze bądź rozstrzelanych. Ci, którzy przeżyli zostali dobici strzałem w tył głowy.

IPN poszukuje miejsc ukrycia szczątków żołnierzy Henryka Flamego od 2012 roku.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl