P. Duda dla „Naszego Dziennika”: Dwie niedziele to mydlenie oczu

Dwie niedziele to mydlenie oczu – mówi „Naszemu Dziennikowi” przewodniczący „Solidarności” Piotr Duda o projekcie dot. ograniczenia handlu w niedziele. Oczekuję, że posłowie będący członkami „Solidarności” wniosą poprawki przywracające kształt ustawy zgody z wnioskiem obywatelskim – dodaje.

Z wolnych niedziel dla pracowników handlu (…) nigdy nie zrezygnujemy. Tym bardziej, że w tej walce mamy silne wsparcie Episkopatu Polski” – deklaruje przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” w rozmowie z „Naszym Dziennikiem”.

To kompromitacja, nie kompromis” – tak określa poprawkę mówiącą o dwóch niedzielach wolnych od handlu.

To jest polityczne mydlenie oczu” – dodaje.

Piotr Duda podkreśla, że liczy na zmianę stanowiska w sprawie projektu.

Przede wszystkim oczekuję, że posłowie będący członkami >>Solidarności<< wniosą stosowne poprawki, aby przywrócić w drugim czytaniu kształt ustawy zgodny z wnioskiem obywatelskim” – mówi przewodniczący „Solidarności”.

W sprawie niedziel mieliśmy w kampanii wyborczej jasną deklarację i czujemy się oszukani. Dla nas to tak samo ważne jak wiek emerytalny. I tak samo jak wieku emerytalnego handlu w niedzielę nie odpuścimy. Chciałbym, aby PiS miało tego świadomość” – podkreśla Piotr Duda.

Pytany o zapowiedź związku o ewentualnym skierowaniu ustawy o handlu w niedzielę do Trybunału Konstytucyjnego, jeśli zakaz handlu będzie dotyczył tylko dwóch niedziel, Piotr Duda zapowiada, że będzie to analizowane.

Na przykład art. 9 konkordatu mówi wyraźnie, że niedziela jest dniem wolnym od pracy. To umowa międzynarodowa, która tak jak konstytucja podlega ocenie Trybunału Konstytucyjnego” – wskazuje.

W wywiadzie szef „Solidarności” krytycznie ocenia funkcjonowanie Rady Dialogu Społecznego.

Coraz częściej omija się Radę, wrzuca projekty ścieżką poselską. (…) Ostatnio rząd bez wniesienia do Rady Dialogu Społecznego ogłosił decyzję o zamiarze zniesienia limitu wysokości wynagrodzenia, od którego potrąca się składkę na ubezpieczenia społeczne” – mówi Piotr Duda.

Jego zdaniem „rząd w skandaliczny sposób omija Radę”.

Zaczyna się zachowywać podobnie do Platformy Obywatelskiej. (…) Oby nie okazało się, że >>Solidarność<< wyjdzie z Rady Dialogu, którą sam tworzyła” – ocenia Piotr Duda.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl