fot. pl.wikipedia.org

Ujawniono dokument MON z 1990 r. dot. odwołanego spotkania Mazowieckiego z Kaczorowskim

Światło dzienne ujrzały nieznane dotychczas dokumenty MON z 1990 roku. Akta dotyczą odwołanego spotkania ówczesnego premiera Tadeusza Mazowieckiego z Ryszardem Kaczorowskim, prezydentem Polski na uchodźstwie.

Z dokumentów wynika, że Tadeusz Mazowiecki w lutym 1990 r. uznał formułę spotkania z Ryszardem Kaczorowskim „za poniżającą wobec prezydenta Jaruzelskiego, swojego rządu i państwa”.

„Prezydent R. Kaczorowski wraz ze swoim rządem zaproponował spotkanie z delegacją polską 12 bm. w oddzielnej sali, po spotkaniu premiera Mazowieckiego z Polonią w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym, z zachowaniem ceremoniału <<wejścia prezydenta RP>> – co premier Mazowiecki uznał za poniżające wobec prezydenta Jaruzelskiego, swojego rządu i państwa” – czytamy w opublikowanym w dokumencie.

Powstał on na podstawie meldunku attache wojskowego przy Ambasadzie RP w Londynie.

Attache wojskowy zameldował też, że podczas spotkania z Polonią premierowi Mazowieckiemu zadano pytanie: „Dlaczego w jego rządzie są nadal komuniści, a prezydentem jest Wojciech Jaruzelski”. Według twórców dokumentu, Mazowiecki odpowiedział: „Dzięki tym ludziom doszło do przemian w Polsce, a ja jestem premierem”.

Dokument MON Zarządu II Sztabu Generalnego WP opublikował dyrektor WBH Sławomir Cenckiewicz, który jednocześnie ocenił, że premier Mazowiecki „ze względu na szacunek dla Jaruzelskiego obrażał legalnego Prezydenta RP Ryszarda Kaczorowskiego”.

RIRM

drukuj