fot. pl.wikipedia.org

Warszawa: Po południu rozpoczną się obchody Dnia Pamięci Starówki

Po południu w stolicy rozpoczną się obchody Dnia Pamięci Starówki. Wpisują się one w uroczystości związane z 75. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego.

W planie obchodów znalazło się m.in.: złożenie kwiatów i zapalenie zniczy w miejscach pamięci na Starym i Nowym Mieście. W Archikatedrze św. Jana Chrzciciela sprawowana będzie Eucharystia w intencji poległych.

13 sierpnia 1944 r. na ul. Kilińskiego nastąpił wybuch niemieckiego czołgu-pułapki; zginęło ok. 500 osób – zarówno powstańców, jak i osób cywilnych.

To czarny dzień w historii Powstania Warszawskiego – wskazał historyk prof. Wiesław Wysocki.

– To był chyba jeden z najbardziej tragicznych momentów, kiedy przejęto czołg niemiecki i myślano, że będzie to silne wzmocnienie obrony. Mieszkańcy, wiele młodzieży zbiegło się i niespodziewanie po jakimś czasie nastąpił wybuch. Okazało się, że czołg jest naładowany ładunkami wybuchowymi i ta eksplozja rozrzuciła szczątki tych, którzy byli w pobliżu – mówił historyk.

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 roku do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców.

W sumie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych.

Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy – ok. 500 tys. – wypędzono z miasta, które po Powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.

RIRM

drukuj