fot. twitter.com/MEN_GOV_PL

MEN: Tegoroczna rekrutacja do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych przebiegła sprawniej niż dotychczas

Tegoroczna rekrutacja do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych przebiegła sprawniej niż dotychczas – podkreśliło Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Kierownictwo MEN odpowiedziało w ten sposób na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelkskich Adama Bodnara, który twierdził, że samorządy mogą mieć problem z podwójnym rocznikiem.

Resort wskazał, że w poprzednim roku szkolnym, po pierwszym etapie rekrutacji do szkół dostało się 86. proc. kandydatów, a w tym roku – 89 proc.

Wiceszefowa MEN-u Iwona Michałek podkreśliła, że w wielu szkołach są jeszcze wolne miejsca.

– Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych odbywała się absolutnie spokojnie. Wszystkie dzieci, cała młodzież znalazła swoje miejsce w szkole. To, co opowiadała opozycja, zupełnie nie miało odzwierciedlenia w rzeczywistości. W tej chwili już wiemy, że w wielu miejscach jeszcze pozostały wolne miejsca w szkołach średnich, więc to zamieszanie było czysto i wyłącznie polityczne – wskazała Iwona Michałek.

Według resortu edukacji, sukces w sprawnej rekrutacji podwójnego rocznika wynika z odpowiedniego przygotowania systemu oświaty do zmian. Resort zawraca też uwagę na odpowiednie dofinansowanie.

Samorządy powiatowe otrzymały dodatkowo 890 mln zł subwencji oświatowej na rok 2019.

RIRM

drukuj