fot. twitter.com/UOKiKgovPL

UOKiK przygotował poradnik dla rodziców dot. powrotu dzieci do szkół

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów chce wesprzeć rodziców radą przy zakupach związanych z początkiem roku szkolnego. UOKiK przygotował poradnik, w którym podpowiada, jak wybrać tornister, biurko i fotel dla ucznia, czy jakie parametry muszą spełniać odblaski.

Urząd podkreśla, że zakupione rzeczy powinny zapewnić dziecku wygodę korzystania, zdrowy kręgosłup oraz bezpieczeństwo.

Prezes UOKiK-u Tomasz Chróstny zaleca rodzicom, by przy wyborze tornistra zwracali uwagę na jego sztywną konstrukcję.

– Jest to zdrowsze dla kręgosłupa i sprzyja prostowaniu się dziecka oraz chroni plecy przed uwieraniem. Zalecana waga tornistra z wypełnieniem uznana za nieszkodliwą dla dziecięcego kręgosłupa, to 10 procent wagi ucznia, czyli dziecko ważące 20 kilogramów powinno dźwigać nie więcej niż 2 kilogramy, dlatego przy zakupie tornistra wybieraj najlżejszy, dostosuj go do wzrostu ucznia i tego, co musi w nim nosić. Sprawdź, czy tornister ma wyprofilowany stelaż i dobrze przylega do pleców. Szelki wybierz szerokie i miękkie, tak aby nie uwierały dziecka. Zwróć uwagę na możliwość ich regulacji w celu uniknięcia zsuwania się z ramion – powiedział Tomasz Chróstny.

UOKiK przypomina też rodzicom, aby kupując wyprawkę szkolną, pamiętali o prawach konsumenta, które im przysługują. Wskazuje przy tym m.in. na to, że mogą złożyć reklamację, jeśli np. tornister okazał się wadliwy. Mają na to 2 lata od zakupu. Mogą ponadto żądać naprawy, wymiany, obniżenia ceny bądź gdy wada jest istotna – zwrotu pieniędzy.

Poradnik dla rodziców jest dostępny na stronie internetowej UOKiK-u.

 

RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl