Min. D. Piontkowski: Każdy uczeń w Polsce znajdzie miejsce w szkole

Resort edukacji uspokaja – każdy uczeń w Polsce znajdzie miejsce w szkole. Szkoły średnie przygotowały ponad 100 tys. więcej miejsc niż uczniów – powiedział minister edukacji Dariusz Piontkowski.  

W tym roku, ze względu na kumulację roczników kończących gimnazja i podstawówki, zaczęły dochodzić sygnały o problemach z dostaniem się do liceów. Opozycja zrzuca winę na rząd. Tymczasem – jak powiedział minister edukacji Dariusz Piontkowski – wielu włodarzy miast już 2-3 lata temu wiedziało, że dojdzie do zmiany organizacyjnej w związku ze zwiększoną liczbą absolwentów i przygotowało się na taką sytuację.

– W Polsce każde dziecko po szkole podstawowej i gimnazjalnej znajdzie swoje miejsce w szkole średniej – zapewnił Dariusz Piontkowski, minister edukacji narodowej.

W szkołach średnich jest znacznie więcej miejsc niż uczniów. 

– Z naszych danych, które zebraliśmy dzięki kuratorom poszczególnych samorządów, wynika, że wszystkie samorządy w Polsce przygotowały ponad 830 tys. miejsc, czyli ponad 100 tys. miejsc więcej. I tak samo jest w każdym z innych miast, gdy sprawdzaliśmy np. Warszawę – tam jest około 28 tys. absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych – miasto przygotowało ponad 43 tys. miejsc – zaznaczył minister edukacji.

W ubiegłym roku absolwenci, najczęściej w dużych miastach, mogli składać aplikację do trzech szkół. W tym roku nie ma ograniczeń. To oznacza, że uczeń może zgłosić aplikację do każdej szkoły. Trzeba jednak pamiętać, że także w przeszłości nie wszyscy uczniowie znajdowali miejsce w wybranych szkołach, bo np. aplikowali tam, gdzie była większa konkurencja i ich poziom punktów nie wystarczał.

Nie będzie to oczywiście zawsze ta szkoła, którą wybrali sobie na początku. Tak samo było w poprzednich latach. (…) Jeśli jest jakieś liceum, które jest popularne w danym mieście, to nie wszyscy się do niego dostawali. Jeżeli była informacja, że jest kilkoro kandydatów na jedno miejsce, to było wiadomo, że tylko jeden z tych kandydatów dostawał się na to miejsce – powiedział Dariusz Piontkowski.

Szef MEN-u wskazał, że tegoroczna liczba uczniów ubiegających się o miejsce w szkole średniej jest większa niż w roku ubiegłym, ale podobna do liczby np. w 2010 roku.

TV Trwam News/RIRM

drukuj