fot. flickr.com

Rozmowa prezydentów Rosji i Ukrainy 

Prezydent Rosji Władimir Putin odbył pierwszą rozmowę telefoniczną z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Rozmowa została zainicjowana przez stronę ukraińską.  

Była to pierwsza rozmowa obu przywódców od czasu zaprzysiężenia Wołodymyra Zełenskiego na prezydenta Ukrainy. Podczas rozmowy prezydenci obu krajów poruszyli wiele kluczowych kwestii. Według strony ukraińskiej, głównym tematem rozmowy było uwolnienie 24 ukraińskich marynarzy zatrzymanych w listopadzie ubiegłego roku przez Rosjan w czasie incydentu w Cieśninie Kerczeńskiej. Władze Ukrainy uznają ich za jeńców wojennych.

„Kwestią kluczową było uwolnienie ukraińskich marynarzy. Rozmowa dotyczyła także powrotu ukraińskich obywateli, którzy przetrzymywani są na terytorium Federacji Rosyjskiej” – poinformowały służby prasowe ukraińskiego prezydenta.

Prezydenci Rosji i Ukrainy rozmawiali także o sytuacji w Donbasie. Przywódcy przedyskutowali możliwość kontynuowania tzw. formatu normandzkiego, który zakłada udział Francji i Niemiec w negocjacjach mających na celu zakończenie konfliktu między ukraińską armią a prorosyjskimi separatystami. Jeszcze przed rozmową Władimir Putin mówił, że Rosja jest gotowa do rozmów na temat Donbasu w dowolnym formacie. Zastrzegł jednak, że negocjacje muszą być dobrze przygotowane.

– Nigdy nie odrzuciliśmy żadnego z proponowanych formatów, w tym rozszerzenia formatu normandzkiego. Ten format w Normandii i rozmowy na wysokim poziomie powinny być dobrze przygotowane, to oczywiste. O czymś więcej będzie można mówić dopiero po ostatecznym sformowaniu nowego rządu Ukrainy i po przeprowadzeniu wyborów do parlamentu tego kraju – powiedział Władimir Putin.

Od czasu aneksji Krymu przez Rosję i konfliktu na wschodniej Ukrainie stosunki między obu krajami wciąż są bardzo napięte.

TV Trwam News/RIRM

drukuj