By Stormbringer76 - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7202830

Warszawski Sąd Okręgowy utrzymał wyrok o zakazie tzw. wycinki na terenie Puszczy Białowieskiej

Warszawski Sąd Okręgowy utrzymał wyrok sądu pierwszej instancji o zakazie tzw. wycinki na terenie Puszczy Białowieskiej. Chodzi o orzeczenie z 2021 roku, od którego odwołały się Lasy Państwowe. Stołeczny sąd odrzucił jednak skargę, a wyrok jest prawomocny.

Utrzymanie wyroku w praktyce oznacza pozbawienie leśników możliwości działań w celu czynnej ochrony Puszczy jak na przykład usuwania starych, powalonych drzew.

Lasy Państwowe pracują też obecnie nad Planem Urządzenia Lasu dla Puszczy Białowieskiej, a prawomocny wyrok może wstrzymać jego realizację.

Wiceminister klimatu i środowiska, Edward Siarka, podkreślił, że trwa oczekiwanie na uzasadnienie wyroku, które pozwoli na rozważenie dalszych opcji prawnych.

– Będziemy mieć wtedy większe pole do ustosunkowania się do decyzji sądu. Chcę jeszcze bardzo wyraźnie podkreślić, że w tej chwili staramy się wyciszać wszystkie te konflikty, które narosły wokół Puszczy Białowieskiej i przede wszystkim bardzo jej zaszkodziły. Jeśli weźmiemy pod uwagę tak ślepe decyzje, które całkowicie zakazywały nam prac na obszarze Puszczy, doprowadziły do tego, że każdy, kto tam pojedzie, zobaczy, jak uległ wielkiej degradacji. Nie mówiąc już o tym, że prawdopodobnie straciliśmy wiele siedlisk tylko dlatego, że Puszcza po prostu wymarła – powiedział Edward Siarka.

Leśnicy ostrzegają, że stare zniszczone drzewa mogą stwarzać zagrożenie na przykład dla zwierząt, a Puszcza nie odbuduje się sama bez ingerencji człowieka.

Zwracają również uwagę, że wyrok to także uderzenie w mieszkańców regionu, którzy nie mogą pozyskiwać drewna z terenów Puszczy.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl