MZ o rok wydłuży program pilotażowy „Profilaktyka 40 plus”

Resort zdrowia wydłuży o rok program pilotażowy „Profilaktyka 40 plus” – do 31 grudnia 2023 r. – tak przewiduje projekt nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia.

Zmiana ma umożliwić skorzystania z programu pilotażowego jak największej liczbie osób powyżej 40 lat – napisano w uzasadnieniu projektu opublikowanego w środę w RCL.

Uzasadniono, że „stan zagrożenia epidemicznego, a następnie stan epidemii powodujący liczne zakażenia wirusem SARS-CoV-2, w tym związana z nim zmiana stylu życia, wpłynęły przede wszystkim na ograniczenie aktywności fizycznej oraz wzrost natężenia stresu, potęgując przy tym ryzyko zachorowania na najczęstsze choroby tzw. cywilizacyjne, takie jak choroby układu krążenia czy choroby metaboliczne”.

„Dlatego też, mając na uwadze konsekwencje, jakie niesie obecna sytuacja epidemiczna, zasadnym jest wydłużenie etapu realizacji programu pilotażowego, który pozwoli na powszechne objęcie świadczeniobiorców od 40. roku życia profilaktyczną diagnostyką laboratoryjną w zakresie najczęściej występujących problemów zdrowotnych” – czytamy.

Program realizowany jest od 1 lipca 2021 r. Wszystkie osoby powyżej 40 lat otrzymują jednorazowy dostęp do bezpłatnego pakietu badań diagnostycznych. Badania diagnostyczne, które wchodzą w skład programu „Profilaktyka 40 plus”, dzielą się na trzy grupy: badania dla kobiet, badania dla mężczyzn i pakiet wspólny.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl