fot. twitter.com/SzumowskiLukasz

Min. Ł. Szumowski przedstawi kierunki i strategię działań Ministerstwa Zdrowia

Sejmowa Komisja Zdrowia wysłucha dziś informacji ministra Łukasza Szumowskiego o kierunkach i strategii planowanych działań resortu Zdrowia.

Na posiedzeniu nie będzie jednak lekarzy rezydentów. Decyzję w tej sprawie podjęło Porozumienie Rezydentów OZZL. Organizacja wyjaśniła, że nie chce być wciągana w polityczny spór i grę, w czasie gdy trwają negocjacje z Ministerstwem Zdrowia.

W ubiegły piątek lekarze w trakcie specjalizacji omawiali z ministrem Łukaszem Szumowskim swoje postulaty dotyczące m.in. zwiększenia nakładów na służbę zdrowia i podwyżki płac. Strony ponownie mają się spotkać 1 lutego.

Wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia Tomasz Latos ma nadzieję, że będzie to ostatnie spotkanie, które zakończy się porozumieniem.

– Mam nadzieję, że dojdzie do rozwiązania spraw, które nurtują polską służbę zdrowia z perspektywy młodych lekarzy – to o nich przede wszystkim w tej sytuacji chodzi. Rząd Prawa i Sprawiedliwości zaproponował bardzo dużo młodym lekarzom. Były już podwyżki, mają być kolejne podwyżki, zwiększono nakłady na ochronę zdrowia, jest otwartość także na inne rozwiązania i propozycje. W związku z tym pozostaje mieć nadzieję, że w najbliższym czasie rzeczywiście do tego porozumienia dojdzie –  zaznaczył polityk.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski w komunikacie informującym o kolejnym spotkaniu z młodymi lekarzami napisał, że zamierza kontynuować realny dialog. Podkreślił, że zapewnienie bezpieczeństwa pacjentów jest dla niego priorytetem, dlatego na bieżąco monitorowana jest sytuacja w szpitalach.

Z powodu wypowiadania przez lekarzy klauzul opt-out, które pozwalają na pracę powyżej 48 godz. tygodniowo, niektóre szpitale mają problemy z obsadą dyżurów lekarskich.

RIRM

drukuj