PAP/Radek Pietruszka

Premier M. Morawiecki: Dzięki decyzjom ministra Ł. Szumowskiego jesteśmy w lepszym położeniu niż kraje zachodniej Europy

Dzięki szybkim decyzjom ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego jesteśmy w dużo lepszym położeniu niż większość krajów zachodniej Europy; zarówno jeśli chodzi o ochronę zdrowia, jak i gospodarkę – mówił w piątek w Malczycach (Dolnośląskie) premier Mateusz Morawiecki.

Premier podczas piątkowej wizyty na Dolnym Śląsku m.in. zwiedził budowany stopień wodny w Malczycach na Odrze.

Podczas konferencji prasowej szef rządu pytany, czy stracił zaufanie do ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego odparł, że dzięki jego szybkim decyzjom „jesteśmy w dużo lepszym położeniu niż większość krajów zachodniej Europy, zarówno jeśli chodzi o ochronę zdrowia, jak i gospodarkę”.

Mateusz Morawiecki wskazał, że wszystkie państwa stawały przed dylematem „czy ratować życie i zdrowie swoich obywateli, czy gospodarkę”.

„Niektóre (państwa) w bardzo darwinistyczny sposób podchodzą do tego dylematu. Wystarczy poczytać artykuły z zachodniej Europy o receptach na leczenie bądź brak leczenia niektórych grup ludności, aby złapać się za głowę i pomyśleć: co to za cywilizacja, co to za podejście. My uciekliśmy od tego dylematu” – zaznaczył premier.

Wskazał, że udało się to zrobić dzięki „szybkiemu zwiększeniu liczby łóżek w szpitalach zakaźnych”.

„Poprzez skonstruowanie szybko systemu szpitali jednoimiennych – i tu rola ministra Szumowskiego była nieoceniona – znakomicie to wszystko zorganizował i przeprowadził” – mówił Mateusz Morawiecki.

Premier dodał, że na początku rozwoju epidemii płynęły „wezwania do zakupu na całym świecie wszystkich możliwych sprzętów”.

„Sądzę, że SMS posła Sławomira Neumana do wiceministra zdrowia Janusza Cieszyńskiego w tej kwestii wprawia naszych konkurentów politycznych Koalicji Obywatelską, Platformę Obywatelską, pana Trzaskowskiego w takie zakłopotanie, że różne redakcje dostały zadanie, zadają mi identyczne pytania, bo dziś już takich pytani dostałem parę” – podkreślił szef rządu.

Dodał, że odpowiada na te pytanie zgodnie z prawdą.

„Cieszę się, że mamy tak dobrego, sprawnego ministra, którym jest minister Szumowski” – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

PAP

drukuj