[TYLKO U NAS] M. Jach: Dodatkowe zamówienia dla polskiego przemysłu zbrojeniowego spowodują, że wojsko otrzyma więcej sprzętu oraz zostaną utrzymane miejsca pracy

W tym kryzysie jest potrzeba poszukiwania wszelkich metod, aby zamówienia zwiększyć. (…) Te dodatkowe zamówienia spowodują, iż nie dość, że wojsko otrzyma więcej sprzętu, nie dość, że te zakłady będą mogły utrzymać produkcję, to zostaną utrzymane miejsca pracy – mówił w piątkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja poseł PiS Michał Jach, przewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podjął decyzję o dodatkowym wsparciu dla polskiego przemysłu zbrojeniowego. Szef MON w Giżycku wziął udział w uroczystości podpisania umów na dostawy dla wojska moździerzy samobieżnych RAK i mundurów polowych. W ocenie Michała Jacha, ta decyzja wpisuje się w Tarczę Antykryzysową.

– Minister podejmując decyzję o zwiększeniu zamówień dla polskiego przemysłu zbrojeniowego daje taki impuls, daje potężny impuls zamówień dla tych przedsiębiorstw, które – tak jak wszystkie polskie przedsiębiorstwa – na tym kryzysie tracą. W tym kryzysie jest potrzeba poszukiwania wszelkich metod, aby zamówienia zwiększyć. (…) Te dodatkowe zamówienia spowodują, że nie dość, że wojsko otrzyma więcej sprzętu, nie dość, że te zakłady będą mogły utrzymać produkcję, to zostaną utrzymane miejsca pracy – wskazał poseł PiS.

Polscy żołnierze otrzymają również dodatkowe 18 tys. sztuk polskich karabinków Grot. Pochodzić one będą z Fabryki Broni w Radomiu.

– Nie tak dawno zwiększono zamówienia na artylerię, zwiększamy ilość remontowanych czołgów. To jest to, co ma znaczenie strategiczne z punktu widzenia państwa. Z jednej strony wzmacnia gospodarkę polską, bo przecież przemysł zbrojeniowy to istotny element gospodarki narodowej, a z drugiej strony wzmacnia nasze siły zbrojne, bo to przecież w obecnej sytuacji, jakże niepewnej gospodarczo, ale i również politycznie, dodatkowo podniesie naszą gotowość. To również spowoduje to, że siły zbrojne będą jeszcze lepiej przygotowane do zabezpieczenia suwerenności Polski i bezpieczeństwa obywateli – podkreślił gość „Aktualności dnia”.

Mimo pandemii koronawirusa nie zatrzymują się prace związane z dostawami dla Polski ze Stanów Zjednoczonych.

– Zakupując sprzęt w Stanach Zjednoczonych, stajemy się jeszcze bliższym sojusznikiem USA. To nas kosztuje, ale bezpieczeństwo Rzeczypospolitej nie ma ceny. Wiemy, jak nasi przodkowie walczyli o niepodległość, jak marzyli o suwerennej Polsce, i my musimy to podtrzymywać. Robimy to odpowiedzialnie, również zwiększając potencjał naszych sił zbrojnych – zaznaczył przewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej.

W obecnym czasie trudno nie wspomnieć również o działaniach wykonywanych przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy biorą udział w najtrudniejszych zadaniach.

– I na granicy wspierają Straż Graniczną, i wspomagają szpitale, ale również – co ostatnio widać, co jest bardzo ważne i nie wyobrażam sobie, żeby ktokolwiek inny oprócz WOT zdołał to zrealizować – to jest pomoc dla domów opieki społecznej. Tam, gdzie było najtrudniej jeszcze kilka tygodni temu, zawsze można było liczyć, że Wojska Obrony Terytorialnej natychmiast przybędą i będą wykonywać najtrudniejsze zadania, do których brakowało innych służb, do których brakowało wolontariuszy, a przecież oni się z tego wywiązywali i wywiązują bardzo dobrze – powiedział Michał Jach.

Całą rozmowę z posłem Michałem Jachem w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [TUTAJ].

 

radiomaryja.pl

drukuj