Fot. PAP/Paweł Supernak

W Sejmie zainaugurowano konferencję upamiętniającą dziedzictwo J. Mackiewicza w 120. rocznicę jego urodzin

W Sejmie została zainaugurowana międzynarodowa konferencja naukowa pt. „Jedynie prawda jest ciekawa”, upamiętniająca dziedzictwo Józefa Mackiewicza w 120. rocznicę jego urodzin. Wydarzenie wpisuje się w obchody roku poświęconego wybitnemu pisarzowi i publicyście, który ustanowiła niższa izba parlamentu.

W otwarciu międzynarodowej konferencji naukowej „Jedynie prawda jest ciekawa” uczestniczyła m.in. marszałek Sejmu, Elżbieta Witek. Marszałek niższej izby parlamentu przypomniała, że jednym z najważniejszych i aktualnych wątków twórczości Józefa Mackiewicza było przestrzeganie przed niebezpieczeństwem płynącym z ekspansji ideologii komunizmu.

– Wiemy, że Józef Mackiewicz był postacią, która dla wielu była kontrowersyjna, bo czasami szedł pod prąd. Józef Mackiewicz był znany z propagowania idei antykomunistycznych, antynacjonalistycznych i często spotykał się z niezrozumieniem, a nawet atakami zarówno ze strony polskiej migracji, jak i tutaj na miejscu. Pisarz był właściwie poddany ostracyzmowi i warto dzisiaj – w momencie, w którym za naszą wschodnią granicą toczy się barbarzyńska wojna Rosji, która jest kontynuatorką komunizmu – przybliżyć idee Józefa Mackiewicza i pokazać, że komunizm był zbrodniczą ideologią, a przemyślenia publicysty są aktualne także dziś – mówiła Elżbieta Witek.

Józef Mackiewicz wychowywał się w Wilnie. Jako nastolatek walczył w wojnie polsko-bolszewickiej. Zasłynął jako badacz zbrodni katyńskiej – był jednym z nielicznych polskich obserwatorów ekshumacji jej ofiar. Od 1944 r. przebywał na emigracji w Anglii i RFN. Za czasów PRL twórczość Józefa Mackiewicza była zakazana i niemal niedostępna.

 

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl