Projekt wzmacniający ochronę życia utknął w pracach Sejmu

Obrońcy życia wciąż czekają na ustawowe wzmocnienie jego ochrony. Niestety projekt Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia utknął w sejmowych komisjach i nie wiadomo, kiedy trafi pod obrady Sejmu.

Obrońcy życia chwalą rząd premier Beaty Szydło za wsparcie dla życia. Jedną z inicjatyw jest bez wątpienia „Ustawa za życiem”, która zwiększa pomoc dla rodzin, którym urodziło się niepełnosprawne dziecko – wskazuje wiceprezes Polskiej Federacji Ruchu Obrony Życia dr inż. Antoni Zięba.

– To jest ogromny sukces, ogromna pomoc. Rozmawiałem z kilkoma rodzinami. Są autentycznie wdzięczne. Już w tym roku jest duża pomoc, a wiemy, że rząd Prawa i Sprawiedliwości zapowiada w przyszłym roku zwiększenie tej pomocy – zaznacza dr inż. Antoni Zięba.

Nie bez znaczenia dla wspierania życia pozostaje także program Rodzina 500 plus – dodaje.

– Skutkuje także wzmożeniem ochrony życia w tych ubogich rodzinach, które ze względu na braki finansowe wahały się, czy urodzić czy dokonać aborcji – mówi wiceprezes Federacji.

Obrońcy życia wciąż jednak czekają na ustawowe wzmocnienie ochrony życia. Ma temu służyć specjalna ustawa Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia. Projekt wprowadza zakaz zabijania dzieci poczętych oraz zakaz sprzedaży, nieodpłatnego udostępniania i reklamowania środków o działaniu poronnym.  Nie reguluje kwestii antykoncepcji i nie przewiduje karalności kobiet. Ustawa trafiła do Sejmu we wrześniu ubiegłego roku. Niestety utknęła w sejmowych komisjach.

– Zamiast skierować już ten gotowy projekt pod obrady plenarne Sejmu, komisja petycji skierowała go do komisji rodziny. To jest taka gra na przeciąganie. Tak to można ocenić – mówi dr inż. Zięba.

Obrońcy życia upatrują duże nadzieje także w inicjatywie grupy posłów, którzy mają złożyć skargę do Trybunału Konstytucyjnego. Dotyczy ona wyeliminowania z polskiego ustawodawstwa tzw. aborcji ze względów eugenicznych. Konstytucja mówi bowiem bardzo jasno, że każdy człowiek ma mieć zapewnione prawo do życia – podkreśla wiceprezes Federacji.

– Jest ogromna szansa, żeby Trybunał Konstytucyjny wydał pozytywną opinię odnośnie tej skargi.  To byłby olbrzymi sukces – zaznacza.

Dane nie pozostawiają złudzeń. Z 1000 tzw. legalnie dokonywanych zbrodni aborcji rocznie – około 900 jest ze względów eugenicznych. We wrześniu zaś ma ruszyć kolejna zbiórka podpisów pod obywatelską inicjatywą #ZatrzymajAborcje. Projekt wspierany przez Konferencje Episkopatu Polski dotyczy także wyeliminowania tzw. aborcji ze względów eugenicznych. Inicjatywa ma bezprecedensowe międzynarodowe poparcie. Poparła ją Federacja ONE OF US – największa organizacja pro-life w Europe – mówi prezes Fundacji „Jeden z Nas” Jakub Bałtroszewicz.

– To jest wydarzenie bez precedensu, bo organizacje zrzeszone w Federacji „Jeden z Nas” – to jest 39 organizacji z 20 krajów Europy – poprały tę inicjatywę. Liczą na to, że Polska stanie się liderem ochrony życia. Liczą, że eugenika zostanie wyeliminowana – wskazuje.

Zbiórka podpisów potrwa 3 miesiące. By trafiła pod obrady Sejmu, potrzebne jest 100 tys. podpisów.

– Wiemy już dzisiaj, że jest ok. 6 tys. wolontariuszy chętnych do zbierania podpisów. Mamy oficjalne stanowisko księży biskupów, którzy popierają i pozwalają na zbiórki we wszystkich parafiach w Polsce. Mamy nadzieję, że ta liczba znacznie przekroczy 100 tys. podpisów – podkreśla Jakub Bałtroszewicz.

Zakaz tzw. eugenicznej aborcji w Polsce byłby wielkim zwycięstwem w obronie życia i człowieka w Europie.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl