fot. PAP/Andrzej Lange

Sejm pracuje nad przepisami zmniejszającymi ceny za ciepło sieciowe

Jak zapewnił rząd, ceny za ciepło sieciowe zostaną zmniejszone. Sejm pracuje nad przepisami ustawy w tej sprawie. 

We wrześniu prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę ograniczającą wzrost cen ciepła sieciowego do maksymalnie 40 procent. Mimo ustawy niektórzy dostawcy ciepła podnieśli ceny nawet o ponad 150 procent.

– To duży problem. W niektórych ciepłowniach czy miastach ceny ciepła naprawdę poszły w górę – stwierdził Robert Telus, poseł PiS.

Rząd reaguje na tak wysokie podwyżki. Ceny za ciepło sieciowe przekraczające 40 procentowy próg zostaną zmniejszone.

– Od momentu wejścia poprzednich przepisów nastąpi korekta rozliczeń z odbiorcami (…). Będzie miało to bezpośrednie przełożenie na rachunki odbiorcy – mówiła Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, wiceminister klimatu i środowiska.

O obniżce rachunków, mieszkańców poinformują wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe. Dariusz Wieczorek, poseł Lewicy, zwrócił uwagę, że ustawowy 40 procentowy limit cen ciepła niekiedy był wykorzystywany także na niekorzyść odbiorców.

– Ci, którzy mają cenę dużo niższą, będą chcieli do tej ceny maksymalnej podnosić swoje kwoty i tak się rzeczywiście stało, więc dzisiaj ma to być rekompensowane – powiedział Dariusz Wieczorek.

Maksymalne 40 procentowe podwyżki wciąż będą liczone w stosunku do cen z 30 września ubiegłego roku. Ustawa będzie obowiązywać dłużej.

– Do końca grudnia 2023 roku będzie zagwarantowana  ochrona gospodarstw domowych i instytucji użyteczności publicznej – oznajmiła wiceminister klimatu i środowiska.

Zgodnie z ubiegłoroczną ustawą utrzymanie niższych cen ciepła sieciowego kosztuje budżet państwa 10 mld złotych. Nowelizacja to kolejne cztery i pół mld złotych.

Jak mówił dr Bartłomiej Gabryś, to następne wydatki z budżetu, które będzie trzeba spłacić.

– My to będziemy czuć w podatkach pośrednich i bezpośrednich, ale również przyszłe pokolenia będą musiały je spłacić – podsumował dr Bartłomiej Gabryś, ekonomista.

Projektowane zmiany mają wejść w życie z początkiem marca.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl