fot. twitter.com/MinRozwoju

Ponad 2 mld 260 mln zł trafi do gmin wiejskich i miejsko-wiejskich w ramach Funduszu Inwestycji Samorządowych

Możliwość powołania Funduszu Inwestycji Samorządowych została zawarta w prezydenckim projekcie ustawy o bonie turystycznym. Utworzenie funduszu dotyczy poprawka wprowadzona podczas prac w Sejmie. Ustawę izba przyjęła w piątek, teraz ma się nią zająć Senat.

Fundusz Inwestycji Samorządowych to środki przeznaczone na  dotacje dla gmin, powiatów i miast, w wysokości od 0,5 mln zł do aż ponad 93 mln złotych. Łącznie w skali całego kraju to 6 miliardów złotych. W sytuacji, gdy wiele gmin i samorządów boryka się z trudnościami finansowymi, dostęp do rządowego programu wsparcia inwestycji stanowi swoistą tarczę dla samorządów – mówi wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

– Za sprawą funduszy, który inicjujemy dodajemy realną tarczę inwestycyjną dla samorządów, która jest warta w skali całego kraju 6 mld złotych. 5 mld zł z tej kwoty to środki, które będą podzielone pomiędzy samorządy gminne. Kwoty te będą dzielone zgodnie z parytetem zaplanowanych inwestycji przez gminę. W wyliczeniu całego algorytmu uwzględniliśmy poziom inwestycji gmin w całym kraju tj. około 50 mld złotych. A zatem ta kwota stanowi ok. 10 proc. wartości wszystkich inwestycji planowanych przez samorządy gminne – podkreśla Jadwiga Emilewicz. 

Źródłem finansowania projektu będzie Fundusz Covid-19. Wsparcie jest bezzwrotne.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl