Andrzej Duda będzie realizował obietnice przedwyborcze

500 zł dodatku na dziecko, cofnięcie reformy emerytalnej i podniesienie kwoty wolnej od podatku do 8 tys. zł – to niektóre z obietnic, jakie w kampanii złożył Andrzej Duda. Zwycięzca niedzielnych wyborów prezydenckich może zacząć realizować te zobowiązania po 6 sierpnia, kiedy obejmie urząd.

W czasie kampanii wielu ekonomistów krytykowało Andrzeja Dudę za zbyt kosztowne propozycje. Wyliczali, że samo cofnięcie reformy emerytalnej mogłoby kosztować 15 mld zł.

Poseł Beata Szydło, wiceszefowa sejmowej Komisji Finansów Publicznych i szefowa sztabu wyborczego Andrzeja Dudy, mówi, że ta krytyka jest nieuprawniona; są pieniądze na realizację obietnic.

– 250 miliardów to kwota zaplanowana na 5 lat – licząc tak, jak liczyli jej autorzy, czyli 50 miliardów rocznie. Powiem tylko, że w tej chwili z samego VAT-u, z pieniędzy, które wyciekają z budżetu państwa, bo nie są ściągane albo są w jakiś sposób transferowane za granicę, to jest kwota ok. 35 miliardów złotych. To pokazuje skalę tego, że jest to możliwe do zrealizowania. Andrzej Duda przygotował program, w którym bardzo jasno pokazał, skąd wziąć pieniądze i w ciągu tych pięciu lat zrealizować pewne postulaty. Najważniejsze priorytety, o których mówił, że w ciągu pierwszego roku swojej prezydentury chce zrealizować, to jest obniżenie wieku emerytalnego i kwota wolna od podatku – powiedziała poseł Beata Szydło.

Poseł dodała, że prezydent elekt ma swoje ekspertyzy. Osobne ekspertyzy przedstawili też związkowcy z „Solidarności” i OPZZ. Wskazują w nich, że obniżenie wieku emerytalnego jest możliwe.

Podobnie jest z innymi propozycjami Andrzeja Dudy. Przypomnijmy, że wśród jego zobowiązań był także m.in. program mieszkaniowy dla młodych małżeństw i ulgi podatkowe dla przedsiębiorców.

Andrzeja Duda w niedzielnych wyborach prezydenckich uzyskał 51,55 proc. głosów. Jego kontrkandydat, urzędujący prezydent Bronisław Komorowski – 48,45 proc.. Frekwencja w drugiej turze wyniosła 55,34 proc. Uroczystość wręczenia Andrzejowi Dudzie aktu wyboru na prezydenta odbędzie się w piątek w Pałacu w Wilanowie.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl