fot. PAP/Radek Pietruszka

P. Mucha: Jesteśmy gotowi do prac w podkomisji i merytorycznej debaty

W Sejmie powstała Podkomisja ds. Sądów Pokoju. Na jej czele stanął poseł Kazimierz Smoliński z Prawa i Sprawiedliwości. Nadzwyczajną podkomisję powołano w trakcie posiedzenia sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka.

Jej zadaniem będzie rozpatrzenie pięciu projektów ustaw dotyczących wprowadzenia w Polsce instytucji sędziów pokoju. Dwa z nich wprowadził prezydent Andrzej Duda, a trzy to projekty poselskie.

Paweł Mucha, doradca społeczny prezydenta, wskazał w Sejmie, że powołanie podkomisji to bardzo dobra decyzja.

– Myślę, że ta formuła prac podkomisji umożliwi merytoryczną dyskusję przepis po przepisie ze wskazaniem na to, że jesteśmy otwarci na rozważenie wszelkich uwag, które były zapowiadane. Powinna odbyć się taka dyskusja, ponieważ jest to bardzo ważny projekt ustawy. Chciałbym, żeby dominowała atmosfera otwartości i dialogu, jeżeli chodzi o pracę nad tymi projektami. To jest bardzo ważna sfera, jeżeli chodzi o dwie główne bolączki polskiego wymiaru sprawiedliwości, czyli przewlekłość postępowań sądowych i kwestia odbudowy zaufania. Inicjatywą prezydenta RP jest to, żeby podjąć te dwa główne wyzwania. Jesteśmy gotowi do prac w podkomisji i merytorycznej debaty – powiedział Paweł Mucha.

Projekt prezydencki to m.in. efekt rozmów Pawła Kukiza, lidera Kukiz’15, z prezydentem Andrzejem Dudą. Przewiduje on, że sąd pokoju ma działać przy miejscowym sądzie rejonowym.

Sądy pokoju zajmowałyby się rozstrzyganiem spraw o wykroczenia, niektórymi sprawami cywilnymi, ale też orzekaniem w części spraw dotyczących występków z Kodeksu karnego, jak np. jazda po pijanemu.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl