fot. PAP/Marcin Obara

Sejm upamiętnił 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej czci pamięć obrońców Ojczyzny oraz wszystkich żołnierzy i cywilów poległych i zamordowanych w latach 1939 – 1945 – napisano w uchwale, którą w piątek przez aklamację przyjął Sejm.

„1 września 1939 roku o godz. 4.40 niemieckie lotnictwo bez ostrzeżenia zaatakowało Wieluń. Kilka minut później niemiecki pancernik szkoleniowy „Schleswig-Holstein” ostrzelał polską składnicę wojskową na Westerplatte w Gdańsku. Wydarzenia te wraz z wypowiedzeniem wojny Niemcom przez Anglię i Francję oraz atakiem Związku Sowieckiego na Polskę w dniu 17 września 1939 roku rozpoczęły II Wojnę Światową” – napisano w uchwale.

Jak przypomniano, „była to największa wojna światowa w historii, trwająca od 1 września 1939 roku do 2 września 1945 roku, a w Europie do 8 maja 1945 roku. Działania wojenne objęły prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. W wojnie uczestniczyło ponad 1,5 miliarda ludzi, w tym ponad 100 milionów ludzi z bronią”.

„Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi. II Wojna Światowa spowodowała bezmiar ludzkich cierpień. Polska była krajem gdzie skala zniszczeń materialnych, w dziedzinie dóbr kultury, ale również w strukturze społecznej była ogromna. Polacy poddani zostali licznym represjom takim jak egzekucje, przesiedlenia czy zabór mienia. Miało to miejsce zarówno ze strony nazistowskich Niemiec jak i Związku Sowieckiego. Na okupowanym terytorium Polski Niemcy utworzyli obozy koncentracyjne – miejsca, w których dokonywano na niespotykaną wcześniej skalę masowej eksterminacji ludności pochodzenia żydowskiego, ale również Polaków oraz wielu innych narodów” – wskazano.

„Polacy walczyli z wrogami w Kampanii Wrześniowej w obronie swojej Ojczyzny, a później na prawie wszystkich frontach świata. Podczas niemieckiej i sowieckiej okupacji budowali struktury Polskiego Państwa Podziemnego oraz chwytali za broń, aby wyzwolić się od najeźdźców. W pamięci pokoleń, jako symbol polskiego dążenia do wolności, pozostanie Powstanie Warszawskie, które wybuchło 1 sierpnia 1944 roku. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 80. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej czci pamięć obrońców Ojczyzny oraz wszystkich żołnierzy i cywilów poległych i zamordowanych w latach 1939 – 1945” – głosi uchwała.

 

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl