fot. twitter/sejm

Sejm wybrał J. Piskorskiego na sędziego TK

Sejm wybrał w piątek Justyna Piskorskiego na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Kandydata Prawa i Sprawiedliwości wybrano w miejsce zmarłego w lipcu br. sędziego Lecha Morawskiego.

„Za” głosowało 248 posłów, przeciw było 3, a 18 wstrzymało się od głosu. Nie głosowali posłowie PO, Nowoczesnej, PSL i koła poselskiego UED.

W grudniu 2015 r. Sejm wybrał L. Morawskiego do TK. Ówczesny prezes TK Andrzej Rzepliński przez ponad rok – podobnie jak wybranych wtedy Mariusza Muszyńskiego i Henryka Ciocha – nie dopuszczał go do orzekania. Powoływał się na wyroki TK z grudnia 2015 r. o tym, że ich miejsca są zajęte przez trzech sędziów wybranych w październiku 2015 r. (od których prezydent Andrzej Duda nie przyjął ślubowania – PAP) na podstawie prawnej uznanej przez TK za zgodną z konstytucją. Do orzekania Lech Morawski został ostatecznie dopuszczony po 20 grudnia 2016 r., kiedy prezesem TK – po zakończeniu kadencji Rzeplińskiego – została Julia Przyłębska.

46-letni Piskorski, dr hab. nauk prawnych, pracuje na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie kieruje Katedrą Prawa Karnego wydziału prawa. Zajmuje się zagadnieniami prawa karnego, polityki kryminalnej i kryminologii. Odbył aplikację prokuratorską.

PAP/RIRM

drukuj