Środowiska narodowe domagają się wyciągnięcia konsekwencji wobec ataku Marii Przełomiec na Polaków żyjących na Litwie

Środowiska narodowe domagają się interwencji szefa MSZ Jacka Czaputowicza ws.  ataku red. Marii Przełomiec na  Polaków żyjących na Litwie. Wystosowali oni list otwarty [zobacz] w tej sprawie. W dokumencie skierowanym także do władz KRRiT, TVP i Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich zwracają uwagę na skandaliczne zachowanie dziennikarki TVP.  

– Grupa kilkudziesięciu polityków, posłów na Sejm, posłów do Parlamentu Europejskiego, naukowców, działaczy społecznych wystosowała list otwarty. Ten apel jest skierowany do instytucji, które zajmują się, są odpowiedzialne za media publiczne, czyli Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, w ogóle za ład medialny, MSZ, który nadzoruje Fundację Pomoc Polakom na Wschodzie i nominuje do Rady Fundacji członków – tłumaczy inicjator listu poseł Robert Winnicki.

Chodzi o materiał wyemitowany 25 lipca na antenie telewizji wPolsce.pl [zobacz] . Redaktor Maria Przełomiec wielokrotnie posługiwała się w materiale kłamstwami różnej rangi. Dotyczyły one m.in. kwestii wykształcenia szefowej Forum Rodziców Szkół Polskich na Litwie, a także kłamliwych zarzutów wobec Akcji Wyborczej Polaków na Litwie [zobacz] 

Sygnatariusze listu podkreślają, że takim zachowaniem redaktor urządziła swoisty seans nienawiści. Domagają się również niezwłocznego pociągnięcia do odpowiedzialności dziennikarki.

– Nie może być przyzwolenia na to, aby liderzy społeczności polskiej na Litwie byli w sposób tak kłamliwy i tak napastliwy atakowani, zwłaszcza przez osobę, której działalność jest opłacona ze środków publicznych i która odpowiada właśnie za to, żeby Polska miała jak najlepsze relacje z Polakami na Kresach. Dlatego w sprawie pani Przełomiec zainicjowałem ten list i wzywamy wszystkie tam wymienione instytucje do jak najszybszej reakcji – wskazuje Robert Winnicki.

Zostały złamane wszelkie standardy etyki dziennikarskiej – podkreśla prezes Ruchu Narodowego.

– Zostało udowodnione, że pani Przełomiec w przeciągu 20 min dopuściła się 12 kłamstw ws. Polaków na Litwie. Został też postawiony znak zapytania nad polityką państwa polskiego wobec Kresów Wschodnich. Warto też zauważyć, że niestety wypowiedź pani Przełomiec i nasza konieczność reakcji jest związana z tym, że dominuje w polityce zagranicznej Polski po roku 1989 tzw. doktryna Giedrojcia, która każe interesy Polaków na Kresach brać w nawias, spychać na dalszy tor wobec relacji z państwami takimi jak Litwa, Ukraina, Białoruś, wobec realizacji innych celów i innych interesów. To jest absolutnie niedopuszczalne – zaznacza poseł.

Sygnatariusze listu podkreślają także, że tak skandaliczne zachowanie red. Marii Przełomiec kompromituje instytucje publiczne, w których pracuje.

Red. Maria Przełomiec pełni m.in. funkcję sekretarza Rady Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie oraz redaktora programu „Studio Wschód” emitowanego na antenie TVP.

 

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl