Kraków/Sąd: uchwała sejmiku ws. zakazu paliw stałych – nieważna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, stwierdził nieważność uchwały sejmiku woj. małopolskiego, zakazującej używania paliw stałych, w tym węgla, do ogrzewania mieszkań i domów w Krakowie i dopuszczającej jedynie spalanie drewna w domowych kominkach.

Ustawę przyjętą w listopadzie 2013r., zaskarżyły do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego dwie osoby, uzasadniając że stanowi ona naruszenie konstytucyjnych zasad równości obywateli i swobody działalności gospodarczej. Według nich, akt prawny nie poprawi jakości krakowskiego powietrza, a jedynie uderzy w tych, których nie stać na korzystanie z gazu ziemnego, oraz miejskiej sieci ciepłowniczej. Skrzywdzi też tych, którzy już zainwestowali w nowoczesne kotły na paliwa stałe.

Sąd na podstawie art. 96 ustawy Prawo ochrony środowiska, uznał że kompetencje sejmiku w tym zakresie, nie pozwalają na różnicowanie kwestii stosowania paliw w zależności od celu. Trybunał wskazał także na naruszenie zasad techniki prawodawczej, poprzez nie wskazanie adresata uchwały.

Miasto przyjęło program osłonowy, przewidujący dopłaty dla tych, którzy w związku z rezygnacją z ogrzewania mieszkań węglem na rzecz gazu, energii elektrycznej lub oleju opałowego będą mieć wyższe wydatki. Dopłaty mają pokryć różnicę w wydatkach między kosztami ogrzewania mieszkań węglem a innymi, bardziej proekologicznymi paliwami. Z pomocy gminy będą miały możliwość skorzystać tylko te osoby, które zlikwidują piec węglowy i spełnią określone kryteria dochodowe. Program ma być realizowany w latach 2014-2022.

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego zapowiedział odniesienie się do wyroku w poniedziałek.

RIRM/PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl