fot. https://twitter.com/LPanstwowe

Sztandar dla Nadleśnictwa Hajnówka

Nadleśnictwo Hajnówka, jako pierwsze w rejonie Puszczy Białowieskiej, otrzymało swój sztandar. Dla każdego leśnika to niezwykle ważny symbol uznania.

Na rewersie orzeł, na awersie liście dębu – tak wygląda sztandar Nadleśnictwa Hajnówka. Tkały go ręcznie siostry Klaryski z Zakonu w Hajnówce. W środę został poświęcony i złożony na ręce pocztu sztandarowego. Uroczystość rozpoczęła Msza św. polowa w siedzibie nadleśnictwa, a homilia ściśle związana była z ochroną Puszczy Białowieskiej.

– Podobieństwem Boga na ziemi i jego reprezentantem na koniec stworzenia jest człowiek i dlatego z Puszczy Białowieskiej nie wolno wypędzać człowieka, leśnika. Czy ogród nie potrzebuje gospodarza? Przecież to jest ogród, który żyje, który umiera, który trzeba leczyć – powiedział podczas środowej homilii ks. prał. dr Zbigniew Rostkowski, wikariusz generalny diecezji drohiczyńskiej.

Dla każdego leśnika nadanie sztandaru to wielka uroczystość, bo przypomina o służbie Polsce i polskim lasom. To symbol uznania dla pracy leśników.

– Sztandar to jest coś niezwykle ważnego. To jest symbol i staje się on  symbolem więzi pokoleń, tej ziemi, tych leśników i tych, którzy tu byli, pracowali i którzy będą w przyszłości, i będą ten sztandar sobie przekazywać – zaznaczyła Krystyna Szyszko, żona śp. prof. Jana Szyszko.

Leśnicy zajmują się zbiorem nasion, zakładaniem nowych szkółek, zalesianiem pustych obszarów. Dbają również o zwierzęta leśne i kontrolują lasy pod kątem chorób i szkodników. Niestety dziś muszą się też mierzyć ze słowami krytyki, bo stają w obronie polskich lasów.

– Mąż mówił zawsze, że lasy będą w permanentnym niebezpieczeństwie, że będą takim obszarem, którego zawsze będziemy musieli pilnować i o który będziemy musieli dbać oraz walczyć, dlatego że to jest ogromny majątek. My, Polacy, musimy sobie zdawać sprawę, że to jest ogromny majątek. To jest to, co widzimy, a więc to ten wspaniały drzewostan. To jest ogromne bogactwo, bioróżnorodność, a to, co pod lasami, to jest po prostu nasza ziemia, nasze terytorium. Musimy pamiętać, żebyśmy nie stali się narodem bez ziemi – przypominała Krystyna Szyszko.

Sztandar Nadleśnictwa Hajnówka jest dziewiątym sztandarem w 31 nadleśnictwach należących do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl