[TYLKO U NAS] Prezydent A. Duda: Prof. Jan Szyszko doskonale nadawał się do roli, aby poprowadzić COP 24

Zdziwiła mnie zmiana na stanowiska prezydenta COP24, dlatego że pan prof. Szyszko jest absolutnie ekspertem w sprawie ochrony klimatu. Doskonale nadawał się do tej roli, żeby pozostać na tej funkcji i poprowadzić COP 24 – podkreślił w Chicago podczas wywiadu dla TV Trwam i Radia Maryja prezydent Andrzej Duda.

Szef państwa polskiego wyraził zaskoczenie z powodu zmiany na stanowisku prezydenta COP24.

– Zdziwiła mnie ta zmiana, dlatego że pan prof. Szyszko jest absolutnie ekspertem w sprawie ochrony klimatu. Doskonale nadawał się do tej roli, żeby pozostać na tej funkcji i poprowadzić COP 24. Mówiąc szczerze, liczyłem na to, że właśnie pan profesor będzie go prowadził. Zresztą rozmawiałem kilkukrotnie z panem profesorem wcześniej na ten temat, ale decyzje zostały podjęte takie, jakie zostały podjęte – zaznaczył rozmówca TV Trwam i Radia Maryja.

W przypadku COP 24 musimy troszczyć się o swoje interesy, przede wszystkim o polskie zasoby węgla – akcentował Andrzej Duda.

– Rzeczywiście będzie to bardzo ważne wydarzenie międzynarodowe i tutaj musimy zadbać o nasze interesy, tak jak wszędzie w sprawach międzynarodowych. Musimy pamiętać o tym, że jesteśmy krajem, który ma największe zasoby węgla w Europie i nie widzę żadnego powodu, żebyśmy mieli z tego naszego surowca, który zabezpiecza naszą suwerenność energetyczną, rezygnować – mówił polityk.

Polska powinna zainwestować w badania i rozwój, aby wykorzystywać węgiel, jednocześnie chroniąc klimat – wskazał prezydent.

– Zainwestujmy w badania i rozwój. Zainwestujmy w ekologiczne technologie wykorzystania węgla, takie, które jednocześnie chronią klimat. Wspierajmy polską naukę, szukajmy dobrych rozwiązań. Nowoczesne technologie – proszę bardzo. Jestem na to absolutne otwarty i wspieram wszelkie tego typu działania – podkreślił szef polskiego państwa.

RIRM

drukuj