Litwa: odsłonięto popiersie króla Władysława IV Wazy

W litewskiej miejscowości Merecz (Merkine), nieopodal granicy z Polską, w sobotę odsłonięto popiersie króla Polski i wielkiego księcia litewskiego Władysława IV Wazy. Król zmarł w Mereczu 20 maja 1648 roku.

„Dla mieszkańców naszej miejscowości dzisiejszy dzień jest znaczący, gdyż Merecz wiele zawdzięcza królowi” – powiedział PAP dyrektor lokalnego muzeum krajoznawczego Mindaugas Czerniauskas.

Popiersie, które wykonano z inicjatywy muzeum, powstało dzięki środkom społecznym.

Król Władysław IV Waza często odwiedzał Merecz. Przyjeżdżał tu na odpoczynek, polowanie i tu osadził swoją kochankę, wielką miłość Jadwigę Łuszkowską, córkę lwowskiego kupca.

Miastu Merecz, które w czasach rozkwitu liczyło ok. 3 tys. mieszkańców, przyznał też wiele praw i przywilejów, m.in. w 1633 r. prawo Magdeburskie.

Do dziś w Mereczu, miejscowości liczącej tylko ok. 1,5 tys. osób, zachował się dom, w którym zmarł król, zwany Domem Wazy i kościół, który król rozbudował w 1648 roku (obecnie pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny). W sobotę w tym kościele została odprawiona Msza święta za króla Polski i wielkiego księcia litewskiego Władysława IV Wazę.

Uroczystość odsłonięcia popiersia odbyła się w muzeum z udziałem ambasador Polski na Litwie Urszuli Doroszewskiej. Tu też popiersie pozostanie do czasu uporządkowania Domu Wazy.

Dom Wazy należy do lokalnych władz samorządowych, ale – jak wyjaśnił Czerniauskas – „od czasów radzieckich nie był remontowany”.

„Po uporządkowaniu domu i terenu popiersie króla stanie w godnym miejscu” – powiedział Mindaugas Czerniauskas.

PAP/RIRM

drukuj