Andrzej Duda odebrał akt wyboru na Prezydenta RP

Prezydent elekt Andrzej Duda odebrał w piątek z rąk przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej uchwałę PKW o wyborze na prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. 

Szef PKW sędzia Wojciech Hermeliński mówił podczas uroczystości, że konstytucja stanowi, iż prezydent jest najwyższym przedstawicielem RP i gwarantem ciągłości władzy państwowej.

Przypomniał, że Andrzej Duda reprezentował śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego w rozprawach przed Trybunałem Konstytucyjnym. W ocenie Hermelińskiego ówczesna postawa Dudy świadczyła o „klasie człowieka i prawnika”.

Nasza przyszła polityka i nasze przyszłe działania powinny zmierzać do budowania etosu państwa polskiego, etosu państwowych urzędów – powiedział prezydent elekt Andrzej Duda.

Dziękował też za „piękne słowa”, przewodniczącego PKW Wojciecha Hermelińskiego, który wręczył mu akt wyboru na prezydenta.

Dziękuję za to, że mogliśmy spotkać się w tym wspaniałym miejscu i, nawiązując do słów pana przewodniczącego, w ten sposób budujemy autorytet Rzeczpospolitej, budujemy także obraz godności prezydenta; jestem za to ogromnie wdzięczny – mówił Duda.

Duda dziękował Polakom za wybór na urząd prezydenta.

Człowiek, który zostanie wybrany na urząd prezydenta RP musi wczytać się w konstytucję, gdzie jest napisane, że prezydent jest wybierany w wyborach powszechnych przez naród i w związku z tym, przede wszystkim narodowi, społeczeństwu ma służyć i Rzeczypospolitej – mówił prezydent elekt. Jak podkreślił, tak właśnie rozumie prezydenturę.

„Moim zadaniem jako prezydenta RP będzie służenie całemu narodowi w miarę możliwości” – zadeklarował Duda. Jak przekonywał, Polacy „bardzo potrzebują poczucia wspólnoty i odbudowy zaufania, tego wewnątrzspołecznego (…) ale także naszych rodaków do władzy”.

„Frekwencja w czasie ostatnich wyborów prezydenckich, jak na nasze krajowe standardy jest nazywana wysoką, ale jeśli spojrzymy na standardy krajów demokratycznych, można się uśmiechnąć i powiedzieć, że jeśli frekwencja nieco ponad 50 proc. uznawana jest za wysoką, to chyba jednak nie jest najlepiej” – ocenił prezydent elekt.

Według niego, zadaniem na przyszłość prezydenta i innych władz, jest „odbudowa zaufania”.

Dziękował Państwowej Komisji Wyborczej za „sprawne przeprowadzenie procesu wyborczego”. „To ważne w związku z tym, co działo się w związku z ostatnimi wyborami samorządowymi” – podkreślił Duda. „Liczę na to, że nadal będzie pracowali nad tym, by ten proces wyprzedzić i by była zachowana oczekiwana przez społeczeństwo transparentność” – mówił Duda.

W uroczystości w Pałacu w Wilanowie bierze udział rodzina prezydenta elekta – żona, córka oraz jego rodzice, a także premier Ewa Kopacz, przedstawiciele rządu, Kancelarii Prezydenta i najważniejsi politycy Prawa i Sprawiedliwości – w tym prezes Jarosław Kaczyński.

W II turze wyborów prezydenckich Duda uzyskał 51,55 proc. głosów. Komorowskiego poparło 48,45 proc. wyborców.

PAP/RIRM

drukuj