fot. PAP/Leszek Szymański

Trwa spór wokół terminu wyborów prezydenckich

Minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski przedstawił rekomendację w sprawie wyborów prezydenckich. Wybory mogą odbyć się w maju tylko i wyłącznie w formie korespondencyjnej.

Trwa spór wokół terminu wyborów prezydenckich.

„Nie mogę uwierzyć, że można tak po prostu wyjść do ludzi, spojrzeć prosto w kamerę, twierdzić, że nie ma żadnych przesłanek stanu nadzwyczajnego, epidemiologom zamknąć usta i uroczyście ogłosić, że #WyboryKopertowe są bezpieczne, angażując w ich organizację kilkaset tysięcy osób!” – napisał na Twitterze poseł PO Michał Szczerba.

Przeciwna głosowaniu 10 maja jest także Lewica.

– Wyborów 10 maja być nie powinno. Ze względu na stan zdrowia, ze względu na epidemię, ze względu na wszystko, co będzie. Jeżeli będą, jeżeli PiS oszaleje i wprowadzi te wybory 10 maja, to jeżeli chodzi o mnie, mówię w imieniu Lewicy: będziemy walczyć tzn. żadnego bojkotu – podkreślił w RMF Włodzimierz Czarzasty, wicemarszałek Sejmu, przewodniczący SLD.

Chęć przeprowadzenia wyborów w maju krytykuje także Polskie Stronnictwo Ludowe.

– PiS prąc do wyborów wie, że albo może je wygrać w terminie jak najkrótszym, albo jak najdłuższym. Dlatego zaproponowane termin i poprawka mówiąca o tym, że jeżeli by się nie udało przeprowadzić wyborów 10 maja, to jeszcze można 17 czy nawet 23 – powiedział w TOK FM Piotr Zgorzelski, wicemarszałek Sejmu z PSL.

Żeby przesunąć wybory Szymon Hołownia, kandydat na prezydenta, chce wprowadzenia stanu klęski żywiołowej.

– Albo nieuczciwe, skłamane wybory kopertowe <<ala Kaczyński>>, albo pomysł Gowina, nie ma trzeciej drogi. Jest trzecia droga. Tą trzecią drogą jest przeprowadzenie w uczciwy sposób wyborów w trybie konstytucyjnym  tak, jak konstytucja to nakazuje – zaznaczył Szymon Hołownia.

W piątek rekomendacje ws. wyborów przedstawił minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski.

– W tej tradycyjnej formie, gdzie wszyscy idziemy do urn, spotykamy się w lokalach wyborczych są możliwe – w sposób bezpieczny – najwcześniej za dwa lata i taka jest moja rekomendacja. Jeżeli ugrupowania polityczne nie zgodzą się na takie rozwiązanie, wtedy jedyną bezpieczną formą są wybory korespondencyjne – powiedział prof. Łukasz Szumowski.

Wybory powinny się odbyć we wskazanym konstytucyjnym terminie przy zachowaniu środków bezpieczeństwa czyli korespondencyjnie – podkreślił prof. Tadeusz Marczak, politolog.

W innym wypadku do tego kryzysu, który mamy – związanego z pandemią – gospodarczego zafundujemy sobie także kryzys polityczny – zaznaczył prof. Tadeusz Marczak.

Te argumenty nie przemawiają jednak do opozycji. Chęć przeprowadzenia wyborów prezydenckich w maju krytykuje też Unia Europejska. Parlament Europejski skrytykował działania polskich władz w tym zakresie w rezolucji, która dotyczy działań Unii na rzecz walki z koronawirusem.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl