fot. flickr.com

Państwa UE krytykują propozycje KE dot. GMO

Państwa UE ostro krytykują propozycję Komisji Europejskiej, która daje krajom „28” prawo wprowadzenia zakazu stosowania GMO w żywności oraz paszach zwierzęcych. Również Parlament Europejski chce jej odrzucenia.

Większość delegacji, oceniła, że propozycje Komisji są „nierealistyczne” w związku m.in. z uzależnieniem unijnych producentów od importu wysokobiałkowych roślin, takich jak soja.

Polski minister rolnictwa Marek Sawicki skrytykował Komisję Europejską za próbę „przerzucenia odpowiedzialności za ewentualnie wprowadzone zakazy na państwa członkowskie”.

Członek sejmowej Komisji Rolnictwa, poseł PiS Henryk Kowalczyk, mówi, że obecne rozwiązania prawne dotyczące GMO są dla nas niekorzystne.

– Gdybyśmy rzeczywiście chcieli rozwiązywać problem GMO poprzez zakazy, to mamy czasami problemy z Unią Europejską. Natomiast, jeśli te regulacje, które zezwalałyby na swobodne dysponowanie przez kraje zakazem GMO, to oczywiście było by to korzystne. Dziwię się, że minister Sawicki nie chce tego zrobić – powiedział poseł Henryk Kowalczyk.

Poseł dodaje, że większość polskich konsumentów jest przeciwna GMO.

RIRM

drukuj