fot. PAP/Roman Zawistowski

Konferencja OBWE w Łodzi

W Łodzi trwa konferencja Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) dotycząca promocji bezpieczeństwa. W wydarzeniu uczestniczą reprezentanci ponad 30 państw. Część przedstawicieli krajów członkowskich OBWE weźmie udział w formule online.

Podczas kilku sesji zostaną poruszone zagadnienia takie jak m.in. zrównoważone wykorzystywanie zasobów naturalnych, współpraca na rzecz efektywności energetycznej i rozwoju odnawialnych źródeł energii (OZE).

W inauguracji spotkania wziął udział prof. Zbigniew Rau, minister spraw zagranicznych. Mówiąc o znaczeniu poruszanej tematyki, szef MSZ zwrócił uwagę na skutki, jakie dla bezpieczeństwa gospodarczego już ma i będzie miała wojna na Ukrainie.

– Konsekwencje wojny dla gospodarek narodowych i globalnych są tragiczne. Zgodnie z szacunkami międzynarodowej agencji pracy jedną z bezpośrednich konsekwencji jest to, że Ukraina straciła ok. 1/3 całej siły roboczej. Rynki finansowe są wstrząśnięte, szczególnie te z obszarów OBWE, które potrzebują czasu, by podnieść się po pandemii. Istnieje ryzyko szoków gospodarczych. Jednocześnie perspektywy gospodarcze i środowiskowe dla Ukrainy są niepokojące i prawdopodobnie będą jeszcze gorsze. Zanieczyszczenie wód, powietrza i ziemi – wywołane z uwagi na działania wojenne – stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia obywateli  – podkreślił szef resortu spraw zagranicznych.

Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie powstała w 1995 r. Oprócz państw Europy należą do niej m.in. USA, Kanada i Kazachstan. Celem OBWE jest umacnianie bezpieczeństwa i współpracy w trzech wymiarach bezpieczeństwa: polityczno-wojskowym, gospodarczo-ekologicznym i ludzkim. W tym roku pracom OBWE przewodniczy Polska.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl