fot. https://pixabay.com

ONZ rozważa możliwość negocjacji z Białorusią

Organizacja Narodów Zjednoczonych rozważa negocjacje z Białorusią w sprawie tranzytu ukraińskiego zboża przez to państwo. W zamian za to – jak wynika z medialnych informacji – reżim w Mińsku oczekuje zniesienia najdotkliwszych sankcji.

Kraje Zachodu obawiają się, że dalsza blokada czarnomorskich portów przez Rosję może wywołać klęskę głodu w wielu krajach. Ukraina dostarczała zaopatrzenie głównie drogą morską, która została znacznie ograniczona wraz z wybuchem wojny. ONZ nie wyklucza rozmów z Mińskiem ws. przewozu ukraińskiego zboża przez Białoruś do litewskiego portu w Kłajpedzie. W zamian Zachód ma znieść część sankcji, w tym m.in. na białoruskiego producenta nawozów potasowych.

Potencjalne negocjacje z Białorusią skrytykował europoseł Witold Waszczykowski. Były szef polskiej dyplomacji wskazał, że Zachód będzie musiał wybierać między prawami człowieka a bezpieczeństwem żywnościowym.

– To jest niedobre rozwiązanie. Uważam, że jest to handel prawami człowieka na Białorusi. ONZ powinno się skupić na pomocy Ukrainie, aby udało jej się wygrać wojnę. Świat powinien się skoncentrować na pomocy w odblokowaniu portów na Ukrainie, chodzi głównie o Odessę, aby umożliwić eksport zboża. Targi z Alaksandrem Łukaszenką nie prowadzą do niczego dobrego – wyjaśnił Witold Waszczykowski.

Polska oferuje pomoc Ukrainie w dostawach tamtejszego zboża na rynki unijne i światowe poprzez udostępnienie szlaków kolejowych. Utrudnieniem są natomiast różnice związane z rozstawem torowiska. Ukraińskie koleje poruszają się po szerszych torach niż europejskie.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl