fot. PAP/Adam Warżawa

Ruszył projekt „Drużyna Inki”

Na Pomorzu ruszył projekt „Drużyna Inki”. Inauguracja z udziałem dr. Karola Nawrockiego, prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, odbyła się w szkole w Podjazach.

Inicjatywa „Drużyna Inki” polega na organizowaniu praktycznych lekcji historii połączonych ze szkoleniami z pierwszej pomocy przedmedycznej.     Zajęcia w województwach pomorskim i zachodniopomorskim będą przeprowadzane głównie w małych miejscowościach, aby dotrzeć do uczniów, którym trudniej jest skorzystać z oferty Instytutu Pamięci Narodowej.

Dr Karol Nawrocki wskazywał, że celem projektu jest praktyczne zastosowanie przez młodzież wzorców z życia Danuty Siedzikówny.

– Zajmujemy się historią, ale na jej bazie chcemy tworzyć bardziej obywatelski, bardziej odpowiedzialny i świadomy świat lepszych ludzi. Temu właśnie służy projekt. Dzisiaj, by być częścią drużyny Inki, trzeba być wrażliwym wobec drugiego człowieka i otwartym na wydarzenia historyczne. Dlatego projekt nosi w sobie historyczny walor edukacyjny, ale przede wszystkim uczy tego, że możemy pomóc drugiemu człowiekowi w sytuacji kryzysowej. Kanwą do opowieści historycznej jest Danuta Siedzikówna, a zadaniem dla młodzieży jest wcielenie się w sanitariuszy pierwsza pomoc przedmedyczna w kryzysowych sytuacjach – powiedział prezes IPN.

Projekt był dotąd realizowany w województwie warmińsko-mazurskim. Skorzystało z niego 1600 uczniów z prawie 100 placówek. Zajęcia odbywały się w dwóch częściach. W pierwszej części uczestnicy poznawali życie „Inki” oraz jej rodziny. Natomiast w drugiej przeprowadzano teoretyczne i praktyczne szkolenie z pierwszej pomocy przedmedycznej. Po lekcjach każdy uczeń otrzymywał apteczkę.

Prezes IPN zapowiedział, że w kolejnych latach projekt obejmie zasięgiem całą Polskę.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl