fot. Tomasz Strąg

L. Kochanowicz-Mańk: Firma Rafako nie wywiązała się z warunków ugody, dlatego 20 grudnia ub.r. Muzeum „Pamięć i Tożsamość” było zmuszone do odstąpienia zarówno od ugody, jak i od umowy

Będziemy podejmować kroki prawne wobec firmy Rafako. W tej chwili szykujemy materiał, gdzie będziemy dochodzić dobrego imienia Muzeum „Pamięć i Tożsamość” św. Jana Pawła II w Toruniu. Obowiązkiem Muzeum było przekazanie projektu budowlanego, przekazanie terenu i zapłata wynagrodzenia za wykonane roboty. W tym zakresie Muzeum wywiązało się w 100 procentach – mówiła Lidia Kochanowicz-Mańk, pełnomocnik Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II w Toruniu oraz dyrektor finansowy Fundacji „Lux Veritatis”, podczas „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.

Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II w Toruniu to kolejne dzieło powstałe z inicjatywy o. dr. Tadeusza Rydzyka CSsR, Dyrektora Radia Maryja. Celem instytucji ma być opowiedzenie – oczyma św. Jana Pawła II – historii Polski od chrześcijańskich początków aż po współczesność. Muzeum zostało otwarte 19 października 2023 roku. W audytorium odbywają się pokazy filmów i sztuk teatralnych oraz koncerty muzyczne.

Na wykończenie czeka jeszcze m.in. wystawa stała zawierająca ponad tysiąc obiektów. Niestety Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego odmawia wypłaty środków na dokończenie budowy.

– Myślę, że minister kultury nie zapoznał się jeszcze dokładnie z całą sprawą i z tym, w jaki sposób procedujemy finansowanie na budowę tego Muzeum. W 2019 r. została zawarta umowa z generalnym wykonawcą [firmą Rafako] oraz zostało nam przyznane dofinansowanie na wybudowanie Muzeum. Przypomnę, że jest to państwowa jednostka kultury, nie jest to instytucja  prywatna Fundacji „Lux Veritatis” czy Ojca Dyrektora – powiedziała Lidia Kochanowicz-Mańk.

 
Szef resortu kultury Bartłomiej Sienkiewicz wystosował komunikat do dyrektora Muzeum „Pamięć i Tożsamość”, o. Jana Króla CSsR, w którym zaznaczył, że ograniczone fundusze inwestycyjne w ustawie budżetowej na 2024 rok uniemożliwiają zabezpieczenie przez MKiDN „dodatkowych środków finansowych” na Muzeum.

– Nie występowaliśmy o zwiększenie wydatkowania środków budżetowych na budowę Muzeum. W ub.r. Muzeum zwróciło do MKiDN kwotę, której nie wykorzystało w poprzednim roku z uwagi na problemy z generalnym wykonawcą. To kwota blisko 13 mln złotych. Te środki zwróciliśmy, jednocześnie prosząc, by zostały one zabezpieczone na 2024 r. Chodzi o przesunięcie wydatków z jednego roku na drugi. Mam nadzieję, że ta sprawa zostanie w ministerstwie wyjaśniona – podkreśliła pełnomocnik Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II w Toruniu.

Gość Radia Maryja poinformowała, że 13 października 2023 r. Muzeum „Pamięć i Tożsamość” podpisało ugodę z firmą Rafako z Raciborza. Mediacje ws. jej podpisania trwały prawie osiem miesięcy. Ugoda była procedowana przez Prokuratorię Generalną RP.

– Zgodnie z ugodą Muzeum uznało, że może przedłużyć termin zakończenia budowy i tegoż 13 października odebrało obiekt. Natomiast po przeprowadzeniu inwentaryzacji odbiorowej do protokołu odbioru technicznego i odbioru końcowego okazało się, że wykonawca nie wykonał tej inwestycji właściwie. Jest bardzo wiele wad i usterek (ponad 2 tys. 600). Są to wady i mniejsze, i większe, ale zewnętrzna firma, która dokonywała na zlecenie Muzeum odbioru, uznała, że te wady i usterki nie są usterkami, które całkowicie uniemożliwiałyby funkcjonowanie obiektu. Podpisując ugodę Rafako zobowiązało się do usunięcia wszystkich wad i usterek w przewidzianym terminie, jednak nie później niż do 31 marca br. Rafako miało sporządzić plan i harmonogram naprawczy, żebyśmy wiedzieli, kiedy i w jaki sposób wady będą usuwane. Tego generalny wykonawca nie wykonał; nie wywiązywał się z warunków ugody, dlatego 20 grudnia ub.r. Muzeum było zmuszone do odstąpienia zarówno od ugody, jak i od umowy – zaznaczyła Lidia Kochanowicz-Mańk.

Jeżeli Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II 20 grudnia 2023 r. poinformowało o odstąpieniu od ugody i umowy, oznacza to, że w tym samym dniu przestały one istnieć w obrocie prawnym. Tymczasem firma Rafako 17 stycznia 2024 r. opublikowała komunikat o „odstąpieniu od umowy na budowę Muzeum.

–  Trudno mi określić, czym jest komunikat Rafako z 17 stycznia. Być może jakąś formą komunikowania pewnych swoich problemów. Nie da się odstąpić od czegoś, co w obrocie prawnym już nie istnieje – akcentowała gość Radia Maryja.

Teraz firma Rafako żąda od Fundacji „Lux Veritatis” ponad 25 mln odszkodowania, twierdząc, że utrudnia ona prace naprawcze, co nie jest zgodne z prawdą.

– Rafako chyba niewłaściwie rozczytało umowę i ugodę oraz w ogóle proces inwestycyjny. Jeżeli prezes Rafako mówi, że ma roszczenia do Fundacji „Lux Veritatis” i że to Fundacja odstąpiła od ugody i umowy, to oczywiście mówi nieprawdę. Stroną umowy jest Muzeum „Pamięć i Tożsamość” jako państwowa jednostka kultury. Fundacja jest tylko współorganizatorem, tak samo jak po drugiej stronie współorganizatorem jest minister kultury i dziedzictwa narodowego. Trudno w tym przypadku mówić, że to Fundacja odstąpiła od umowy i trudno od Fundacji żądać jakichkolwiek środków finansowych, bo nie jest i nigdy nie była stroną umowy. Nie chcę posądzać zarządu Rafako, że robi to celowo, ale trudno powiedzieć, że profesjonalna firma, która ma fantastycznych doradców prawnych i rzeszę ludzi, która pracuje dla firmy – myli podmioty, które są stroną umowy i do których można wnosić jakieś roszczenia finansowe. Na pewno nie do Fundacji „Lux Veritatis” – wskazała dyrektor finansowy Fundacji „Lux Veritatis”.

W komunikacie Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II z 17 stycznia 2024 r. czytamy, że generalny wykonawca w udostępnionym publicznie piśmie „zawarł intencjonalnie liczne rażące wręcz nieścisłości i stwierdzenia nieprawdzie” w związku z tym Muzeum zapowiada podjęcie kroków prawnych.

– Będziemy podejmować kroki prawne. Jest kancelaria prawna, która wspomagała Muzeum w całym procesie podpisywania umowy, ugody, jak i odstąpienia od nich. W tej chwili szykujemy materiał, gdzie będziemy dochodzić dobrego imienia Muzeum. Obowiązkiem Muzeum było przekazanie projektu budowlanego, przekazanie terenu i zapłata wynagrodzenia za wykonane roboty. W tym zakresie Muzeum wywiązało się w 100 procentach – zaznaczyła pełnomocnik Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II w Toruniu.

 
Cała rozmowa z Lidią Kochanowicz-Mańk dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj