[TYLKO U NAS] L. Kochanowicz-Mańk: Trzeba wspierać rozwój odnawialnych źródeł energii

Państwo polskie dysponuje środkami unijnymi oraz krajowymi po to, aby wspierać odnawialne źródła energii. NFOŚiGW w ostatnim roku podpisał prawie 300 umów związanych ze wsparciem rozwoju energii ze źródeł odnawialnych. Umowa z Geotermią Toruńską jest jedną z nich – mówiła w czwartek w programie „Polski punkt widzenia” na antenie TV Trwam Lidia Kochanowicz-Mańk, dyrektor finansowy Fundacji Lux Veritatis.

Spółka celowa Geotermia Toruń podpisała umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na dofinansowanie realizacji inwestycji toruńskiej geotermii. Pomoc w formie pożyczki wynosić będzie około 8,5 mln złotych. Przedsięwzięcie jest skomplikowane technologicznie, jednak jesteśmy do tego przygotowani. Ta inwestycja będzie trwała półtora roku, ale jak państwo pamiętacie, aby do tego momentu dojść czekaliśmy wiele lat, od 2008 roku, kiedy otrzymaliśmy pierwsze wyniki badań – zapewniała Lida Kochanowicz.

– 1 marca 2017 roku zwróciliśmy się z wnioskiem o pomoc w dofinansowaniu realizacji inwestycji  w wysokości około 8,5 mln złotych w formie pożyczki. 27 lutego 2018 roku podpisaliśmy umowę na otrzymanie tej pożyczki. (…) To nie była pożyczka, którą można zakwalifikować jako pomoc publiczna, chociaż takie pożyczki też funkcjonują. Nasza pożyczka była i jest pożyczką komercyjną. NFOŚiGW (…) udzielił tej pożyczki na zasadach komercyjnych – mówiła.

Dyrektor finansowy Fundacji Lux Veritatis zaznaczyła, że „jeśli chodzi o tę inwestycję i o tę pożyczkę, nie jesteśmy preferowani, ale traktowani bardzo restrykcyjnie”.

– NFOŚiGW zaproponował nam, aby ta pożyczka była oprocentowana na najwyższym poziomie, to byłoby 5,85 proc. w stosunku rocznym. To jest bardzo wysoko jak na tego typu pożyczki. To jest najwyższe oprocentowanie jakie NFOŚiGW mógł zaproponować. Nie zgodziliśmy się, ponieważ zgodnie z zaleceniami Komisji Europejskiej nasz wniosek, nasza inwestycja i nasz status powinien nam zagwarantować oprocentowanie niższe. Instytucja procedowała bardzo długo nad tym wnioskiem. (…) UOKiK potwierdził, że zalecenia KE dla takich podmiotów jak nasz daje uprawnienie do niższego oprocentowania. W rezultacie otrzymaliśmy oprocentowanie w wysokości 2,60 proc. w stosunku rocznym. To też nie jest najniższe oprocentowanie – zaznaczyła.

Gość TV Trwam przypomniał również o przeszkodach, przez które projekt przez wiele lat był blokowany.

– Fundacja Lux Veritatis wykonując swoje zadania statutowe podjęła się zbadania czy istnieją wody termalne w Toruniu i czy można je wykorzystać, aby ogrzewać miasto. Mieliśmy zrealizowany projekt badawczy. Wystąpiliśmy o koncesję, którą otrzymaliśmy. Wystąpiliśmy także do NFOŚiGW o dotację. (…) Otrzymaliśmy tę dotację, ale po zmianie rządu w ciągu kilku tygodniu ta umowa dotacji została nam wypowiedziana. (…) Przez kilka lat dochodziliśmy swoich praw w sądzie, bo uważaliśmy, że ta umowa nie powinna nam zostać wypowiedziana. Jak pamiętamy sąd orzekł, że umowa dotacji została nam wypowiedziana nie z przyczyn merytorycznych, a przyczyn politycznych. (…) Chcę potwierdzić jeszcze jedną rzecz, że tak naprawdę to, co posiadamy pod ziemią  – to są bardzo dokładne wyliczenia – mogłoby w okresie letnim zaspokoić w stu procentach potrzeby miasta Toruń – podkreśliła.

Wskazała również, iż nie tylko spółka Geotermia Toruń stara się o dofinansowanie projektów związanych z odnawialnymi źródłami energii.

– Państwo polskie dysponuje środkami unijnymi oraz krajowymi właśnie po to, aby wspierać tego typu inwestycje, czyli odnawialne źródła energii. NFOŚiGW w ostatnim roku podpisał, jeśli chodzi o wspieranie rozwoju energii ze źródeł odnawialnych, prawie 300 umów. To jest dopiero początek. Są wsparcia na o wiele wyższe kwoty, ale to dobrze, ponieważ takie inwestycje trzeba wspierać – mówiła Lidia Kochanowicz-Mańk.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl