By Władysława Siemaszków, Ludobójstwo, page 1294, from Henryk Słowiński collection - http://www.starwon.com.au/~korey/Wolyn%2043.htm, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4516350

Kresowianie apelują ws. ustawy o IPN

Świadkowie historii z Kresów apelują o zachowanie nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowym w kształcie, w jakim została uchwalona.  „Martwią nas (…) ostatnie doniesienia, że nowelizacja ustawy o IPN może być zagrożona” – czytamy w tekście.

Treść apelu:

Apel Kresowian, świadków zagłady

My, Kresowianie, do dziś odczuwamy straszliwe zbrodnie z czasów wojny. Widzimy przed oczami spalone wsie i osiedla, domy i zabudowania gospodarcze, martwe ciała naszych ojców, matek, braci, sióstr i dzieci. Widzimy wydłubane oczy i odcięte języki, odrąbane  głowy i przekłute widłami ciała. Widzimy rzeki polskiej krwi. Tego widoku nigdy nie zapomnimy. Wciąż w naszych uszach brzmi przerażający krzyk  ukraińskich sąsiadów: „Smert Lacham!”. Wciąż słyszymy, jak wyrzynając nas, wołają „Sława Ukrainie!” i odpowiadają, „Herojom sława”. Mordowali  pod osłoną nocy i w dzień, napadali na kościoły pełne wiernych, wyciągali z kołysek niemowlęta i wrzucali do ognia, i zdzierali z pleców skórę. Nigdy nie zostali za to ukarani. Mordowali też Żydów, Ormian, Rosjan, Czechów i Cyganów.  Zaś ich przywódcy, Stepan Bandera, Roman Szuchewycz, Dmytro  Kłaczkiwski, Mykoła  Łebed, najwięksi mordercy i organizatorzy tego straszliwego ludobójstwa, stali się dzisiaj bohaterami Ukrainy. Kaci i zbrodniarze są wznoszeni na cokoły.

Kategorycznie żądamy ukarania zbrodniarzy. Żądamy kar za kłamstwa i fałszowanie naszej  historii. Żądamy nazywania prawdy po imieniu. Zbrodnia była zbrodnią. Ufamy, że nowelizacja ustawy o IPN, jako aktu dziejowej sprawiedliwości, zablokuje wszelkie kłamstwa i manipulacje w sprawie ukraińskiego ludobójstwa.

Martwią nas tylko ostatnie doniesienia, że nowelizacja ustawy o IPN może być zagrożona. Niepokoją wypowiedzi marszałka Senatu, Stanisława Karczewskiego, a także takich  polityków, jak Jan Olszewski, którzy haniebnie  kłamią w sprawie ludobójstwa.

Oświadczamy z całą mocą,  że wszelkie blokowanie i ograniczanie siły sprawczej tej ustawy, spotka się z naszym ostrym sprzeciwem i potępieniem.  Byłby to akt wrogi wobec narodu polskiego oraz wobec prawdy historycznej. I na dziesięciolecia skompromitowałby państwo polskie i jego polityczne elity.

Żądamy zachowania nowelizacji Ustawy o IPN w tym kształcie, w jakim została uchwalona.  Prawda jest święta!

PODPISALI ŚWIADKOWIE HISTORII

Janina Kalinowska z d. Sokół , ur. w Uściługu,  pow Włodzimierz, woj.Wołyń

Stanisław Srokowski, Hnilcze, pow. Podhajce, woj. Tarnopol

Feliks Trusiewicz, Obórki, pow. Łuck,  woj. Wołyń

Wacław Moroziński, Horodynie, pow. Szczurzyn, woj. Wołyń

Rozalia Wiwlosz, Teresin gm. Werba, pow. Włodzimierz Woł, woj.Wołyń /rodowe nazwisko Bojko/

 Alfreda Magdziak zd. Kiciak, Dubienka, od 1928 r zam. Jasiniec pow. Horochów, woj. Wołyń.

 Zofia Szwal janina, Orzeszyna, pow. Włodzimierz Woł.,  woj. Wołyń

 Stanisława Mogielnicka, zd. Ziemińska, Zagaje, pow. Horochów,  woj. Wołyń.

RIRM

drukuj