A. Jaworski o mieczu przekazanym Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II: To przepiękny eksponat, którego historia sięga 1850 lat wstecz, czyli drugiego wieku panowania dynastii Sewerów w Rzymie, gdy zaczynają się wielkie prześladowania chrześcijan
To przepiękny eksponat, którego historia sięga 1850 lat wstecz, czyli drugiego wieku panowania dynastii Sewerów w Rzymie, gdy zaczynają się wielkie prześladowania chrześcijan. Wtedy też chrześcijanie coraz bardziej wiedzą, jak wielka jest krew męczenników, która może służyć naszej obronie. Mały przedmiot z tego okresu trafia na początku XV wieku na tereny dzisiejszej Polski i zostaje zamieniony w nowe dzieło – podkreślił Andrzej Jaworski, sekretarz rady Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II w Toruniu, podczas uroczystości 31. rocznicy powstania Radia Maryja.
W minioną sobotę obchodziliśmy główne obchody 31. rocznicy powstania Radia Maryja. Podczas uroczystości wicepremierzy Mariusz Błaszczak i Jacek Sasin przekazali miecz rycerski z XV wieku, który trafi jako eksponat do Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II w Toruniu [czytaj więcej].
Świętujemy dzisiaj 31 rocznicę powstania @RadioMaryja pic.twitter.com/u1JDEkod5Q
— Andrzej Jaworski ☩🇵🇱 (@ACJaworski) December 3, 2022
– Każda uroczystość to dobry czas, by przypomnieć o najnowszych dziełach, które powstają dzięki inicjatywie Ojca Dyrektora, doktora Tadeusza Rydzyka CSsR. Jednym z nich jest Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II. Zwłaszcza dzisiaj, kiedy kościół, polskość i św. Jan Paweł II są tak mocno atakowani, ważne jest, abyśmy pokazywali, iż ta inicjatywa to właśnie odpowiedź na wszystkie kłamstwa. Jest to przedsięwzięcie, które będzie broniło polskości, dobrego imienia chrześcijaństwa, a także naszego wielkiego Papieża rodaka – mówił Andrzej Jaworski, sekretarz rady Muzeum.
Obrona Wiary i Ojczyzny jest naszą powinnością. Przodkowie nasi dali nam przykład. pic.twitter.com/00gDrTzc2g
— Andrzej Jaworski ☩🇵🇱 (@ACJaworski) December 4, 2022
Polityk przedstawił krótką historię najnowszego eksponatu.
– To przepiękny eksponat, którego historia sięga 1850 lat wstecz, czyli drugiego wieku panowania dynastii Sewerów w Rzymie, gdy zaczynają się wielkie prześladowania chrześcijan. Wtedy też chrześcijanie coraz bardziej wiedzą, jak wielka jest krew męczenników, która może służyć naszej obronie. Mały przedmiot z tego okresu trafia na początku XV wieku na tereny dzisiejszej Polski i zostaje zamieniony w nowe dzieło – oznajmił Andrzej Jaworski.
– To jest miecz z początku XV wieku, czyli z czasu, kiedy odbyła się Bitwa pod Grunwaldem. Z tej walki jesteśmy dumni. Kształtowała ona przez wieki naszą tożsamość. Ten miecz będzie ważnym elementem ekspozycji w Muzeum „Pamięć i Tożsamość”. W tym muzeum, które przez kolejne dziesięciolecia i wieki będzie świadczyć o naszej historii i budować nasze patriotyczne postawy – uzupełnił wicepremier Jacek Sasin.
radiomaryja.pl