fot. Katarzyna Cegielska

Do Muzeum „Pamięć i Tożsamość” w Toruniu trafił nowy eksponat. To miecz rycerski z XV wieku

Podczas obchodów 31. rocznicy Radia Maryja wicepremierzy Jacek Sasin i Mariusz Błaszczak na ręce o. dr. Tadeusza Rydzyka CSsR przekazali miecz rycerski z początku XV wieku. Eksponat zostanie umieszczony w powstającym Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II w Toruniu.

Placówka muzealna jest jednym z dzieł powstających przy katolickiej rozgłośni. Muzeum będzie przedstawiać blisko 1000-letnią historię chrześcijańskiej Polski ze szczególnym uwzględnieniem nauczania papieża Jana Pawła II.

Andrzej Jaworski, sekretarz rady muzeum, podkreślił, jak istotne jest powstanie tej instytucji w czasach, kiedy, atakowane są kościół i wartości.

– Droga Rodzino Radia Maryja. Zwłaszcza dzisiaj, kiedy kościół, polskość i św. Jan Paweł II są tak mocno atakowani, ważne jest, abyśmy pokazywali, iż ta inicjatywa to właśnie odpowiedź na wszystkie kłamstwa. Jest to przedsięwzięcie, które będzie broniło polskości, dobrego imienia chrześcijaństwa, a także naszego wielkiego Papieża rodaka – mówił Andrzej Jaworski.

Eksponat przekazali na ręce Dyrektora Radia Maryja o. dr. Tadeusza Rydzyka CSsR, wicepremierzy Jacek Sasin i Mariusz Błaszczak.

– To jest miecz z początku XV wieku, czyli z czasu, kiedy odbyła się Bitwa pod Grunwaldem. Z tej walki jesteśmy dumni. Kształtowała ona przez wieki naszą tożsamość. Ten miecz będzie ważnym elementem ekspozycji w Muzeum „Pamięć i Tożsamość”. W tym muzeum, które  przez kolejne dziesięciolecia i wieki będzie świadczyć o naszej historii i budować nasze patriotyczne postawy – mówił podczas przekazania eksponatu wicepremier Jacek Sasin.

Wicepremier Jacek Sasin, minister aktywów państwowych, podziękował też przy tej okazji środowisku Radia Maryja i Fundacji „Lux Veritatis” za pomoc w przygotowaniu raportu o stratach z czasów II wojny światowej. Polityk podkreślił, że dokument jest dziś podstawą do tego, aby Polska mogła ubiegać się o należne nam reparacje wojenne od Niemiec.

W ubiegłym roku do zbiorów Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła  II trafił obraz Jana Matejki przedstawiający Anioła.

Placówka muzealna jest instytucją kultury tworzoną przez Fundację „Lux Veritatis” i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

RIRM/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl