fot. Katarzyna Cegielska

O. Tadeusz Rydzyk CSsR podczas uroczystości rocznicowych Radia Maryja w Bydgoszczy: Św. Maksymilian powiedział, że możemy wybudować wiele kościołów, ale będą puste, jeżeli nie będziemy mieli mediów

W Bydgoszczy odbyły się uroczystości związane z rocznicą powstania Radia Maryja. W kościele pw. św. Łukasza Ewangelisty i św. Rity sprawowana była Msza święta, której przewodniczył ks. bp Krzysztof Włodarczyk, ordynariusz diecezji bydgoskiej.

W czwartek minęło dokładnie 31 lat od rozpoczęcia nadawania przez katolicką rozgłośnię. Na wstępie słowo do Rodziny Radia Maryja skierował proboszcz parafii, ks. Mirosław Pstrągowski. [czytaj więcej]

– 31. rocznica powstania Radia Maryja, dlatego trzeba powiedzieć, że w Bydgoszczy i także w Toruniu wszystko się zaczęło. Prawie co roku, 8 grudnia, biorąc udział w uroczystościach w Bydgoszczy, w różnych świątyniach i parafiach, zastanawiałem się, kiedy Radio Maryja przyjedzie do tej parafii, której patronuje św. Łukasz Ewangelista i św. Rita. Dzisiaj jest ten pierwszy raz w 31. rocznicę Radia Maryja – mówił ks. Mirosław Pstrągowski.

W homilii ordynariusz diecezji bydgoskiej, ks. bp Krzysztof Włodarczyk, dziękował Radiu Maryja za stworzenie przestrzeni, w której słuchacze mogą się wypowiedzieć.

– Pozwala wygadać się różnym osobom, pozwala im się wypowiedzieć i włączyć w tworzenie tej rzeczywistości. Często boleści wypowiedziane na antenie Radia Maryja są terapią. Dziękuję za to, że Radio Maryja pozwala się wygadać i słucha. Wysłuchuje tych, którzy mówią i dlatego oni chcą gadać, bo są słuchani. Za te misje wysłuchania i przyzwolenia na to, żeby siostry i bracia mogli się wypowiedzieć, bardzo dziękuję – powiedział ks. bp Krzysztof Włodarczyk.

Ks. bp. dziękował też Radiu Maryja za to, że daje przestrzeń do modlitwy. Dyrektor Radia Maryja, o. Tadeusz Rydzyk, zwrócił uwagę na znaczenie mediów katolickich.

– Właśnie media… to nie było proste, żeby powstały. To jest cud. Kochani, bez mediów – św. Maksymilian Maria Kolbe powiedział – możemy wybudować wiele kościołów, ale będą puste, jeżeli nie będziemy mieli mediów. To, co mamy, to bardzo mało. Wszyscy możemy wchodzić w media dzięki internetowi, chyba że nas wytną właściciele różnych portali, ale nie trzeba się zniechęcać, trzeba wchodzić i prostować drogi Panu – podkreślał o. Tadeusz Rydzyk CSsR.

O. Tadeusz Rydzyk przestrzegał też przed fake newsami.

– Jak słyszymy jakieś złe wiadomości o drugich, sprawdzajmy i nie powtarzajmy. Musimy się nauczyć odczytywać media i wychować się do odbioru mediów i ich tworzenia. To jest zadanie Rodziny Radia Maryja. Inaczej będziemy zmanipulowani, nawet nie będziemy wiedzieć, kiedy i będziemy nosicielami kłamstwa, a kłamstwo prowadzi do nienawiści. Kłamstwo wypływa z nienawiści prawdy – dodał Dyrektor Radia Maryja.

Głos zabrał też o Dariusz Paszyński, Wikariusz Prowincjała Warszawskiej Prowincji Redemptorystów.

W rocznicę powstania Radia Maryja w sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu rozpoczęło się nabożeństwo różańcowe „Tysiąc róż dla Niepokalanej”. To dziękczynienie za dotychczasową opiekę Matki Bożej nad katolicką rozgłośnią.

Radio Maryja rozpoczęło nadawanie 8 grudnia 1991 r., w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Dzięki przekazowi satelitarnemu i internetowemu dziś rozgłośnia odbierana jest na całym świecie.

RIRM/radiomaryja.pl

drukuj