[NASZ TEMAT] A. Jaworski: Radio Maryja jest pierwszym radiem, które było tworzone wraz z słuchaczami

Radio Maryja, a później Telewizja Trwam otworzyły na naszym rynku audycje, (…) w których każdy mógł zadać pytania i – jak szybko policzyliśmy – tych audycji (…) było już ponad 30 tysięcy godzin – powiedział Andrzej Jaworski, przewodzący Rady Instytutu im. św. Jana Pawła II „Pamięć i Tożsamość”, witając gości podczas sympozjum WSKSiM „Niepodległość cyfrowa. Polska myśl technologiczna, czyli od pomysłu do sukcesu”.

Konferencję „Niepodległość cyfrowa. Polska myśl technologiczna, czyli od pomysłu do sukcesu” organizuje Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej oraz Instytut Pamięć i Tożsamość im. św. Jana Pawła II.

Andrzej Jaworski w słowie wstępu podkreślił, że „to dewiza o. Tadeusza Rydzyka CSsR, Dyrektora Radia Maryja „Alleluja i do przodu!” spowodowała, że już 27 lat temu (duchowny – przyp.) zaczął realizować swoje pomysły”.

– I tak 27 lat temu powstał pierwszy swoisty start-up interaktywny, bo Radio Maryja, a później – po kilku latach – Telewizja Trwam otworzyły na naszym rynku audycje, których wcześniej nie było; audycje, w których każdy mógł się dodzwonić, w których każdy mógł zadać pytania i – jak szybko policzyliśmy – tych audycji ze wszystkich dziedzin życia, dziedzin gospodarczych i naukowych, było już ponad 30 tysięcy godzin – zaznaczył prezes Instytutu Pamięć i Tożsamość im. św. Jana Pawła II.

Andrzej Jaworski zauważył, że „Radio Maryja i Telewizja Trwam bardzo mocno wpłynęły na rozwój cyfrowy. My już dzisiaj zapomnieliśmy jak to dzięki słuchaczom Radia Maryja w Polsce zaczęły być montowane anteny satelitarne”.

– To także dzięki tym mediom w Polsce zaistniała swoista rewolucja cyfrowa i chyba Polacy są jedynym narodem w Europie czy na świecie, który ma taką wiedzę na temat tego, co to jest multipleks. Dzięki Telewizji Trwam udało się bardzo szybko wprowadzić telewizję naziemną w każdym polskim domu. To jest właśnie ten swoisty sukces, ten swoisty start-up – wskazał.

Andrzej Jaworski dodał również, że podczas sympozjum zaprezentowane zostaną tylko kilka – ze względów czasowych – rozwiązań polskich naukowców; Polaków, którzy pracowali, aby polska myśl technologiczna mogła podbijać świat. Wyraził nadzieję, że to właśnie polskie produkty, polska myśl technologiczna będzie w pierwszej kolejności wybierana i realizowana w naszym życiu.

RIRM

drukuj