„Solidarność” podtrzymuje: Chcemy czterech wolnych od handlu niedziel

„Solidarność” podtrzymuje stanowisko, aby zakaz handlu obejmował cztery niedziele w miesiącu – powiedział Jerzy Smoła, wiceprzewodniczący małopolskiej „Solidarności”. Za 2-3 tygodnie Rada Ministrów zajmie stanowisko wobec obywatelskiego projektu w tej sprawie – poinformował rzecznik rządu Rafał Bochenek.

Jak powiedział Rafał Bochenek, rząd jest za ograniczeniem handlu w niedziele, ale na pewno nie poprze karania więzieniem, tych którzy naruszaliby ten zakaz. Dodał, że należy też doprecyzować, jakich podmiotów ma dotyczyć zakaz i czy zwolnione z niego byłyby np. stacje benzynowe czy apteki.

„Solidarność” na razie nie wie, jaki będzie ostateczny kształt ustawy i czeka na ustalenia rządu – powiedział Jerzy Smoła.

Do „Solidarności” nie wpłynął jeszcze ten projekt. Nasze stanowisko jest jednoznaczne. Zbieraliśmy podpisy pod referendum o cztery wolne niedziele i dalej za tym optujemy. Byłoby to nieuczciwe w stosunku do tych, którzy się podpisali, że nagle zmieniamy nasze zasady, o które staraliśmy się w referendum. Wypowiedzi wicepremiera Morawieckiego sygnalizują problem, który będzie rozstrzygany na poziomie rządu. Nie wiemy, jaki będzie ostateczny kształt. Dostaniemy projekt do opinii i będziemy się nad tym zastanawiać na Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” – wskazał wiceprzewodniczący małopolskiej „Solidarności”.

Zgodnie z obywatelskim projektem, zakaz handlu w niedziele miałby dotyczyć większości placówek handlowych. Przewidziano jednak od niego szereg odstępstw.

Handel w niedzielę – jak wynika z projektu – mógłby się odbywać m.in. w aptekach i punktach aptecznych.

RIRM

drukuj