Katowice: Oświatowa ,,Solidarność” ze Śląska organizuje dziś pikietę przed urzędem wojewódzkim

Oświatowa ,,Solidarność” ze Śląska organizuje dziś pikietę przed urzędem wojewódzkim w Katowicach. Związkowcy czują się oszukani działaniami Ministerstwa Edukacji Narodowej dotyczącymi płac nauczycieli.

W proteście mają wziąć udział przedstawiciele oświatowej „Solidarności” z trzech regionów: Śląsko-Dąbrowskiego, Podbeskidzkiego i Częstochowskiego. Według zapowiedzi organizatorów może być nawet 800 osób. Związkowcy zamierzają wręczyć województwu śląskiemu petycję wystosowaną do premiera.

Jesteśmy zawiedzeni ostatnimi działaniami minister Anny Zalewskiej – mówił Lesław Ordon, przewodniczący Regionalnego Sekretariatu Nauki i Oświaty NSZZ ,,Solidarność” w Katowicach.

– Jest to nasze rozgoryczenie, bo z jednej strony, wydawało się, że jesteśmy taką grupą zawodową, która zasługuje na godziwe wynagrodzenia. Z drugiej strony, wprowadzono takie przepisy w prawie oświatowym, które absolutnie nas bulwersują, ponieważ wprowadzają chaos i frustrację – zaznaczył Lesław Ordon.

Tymczasem w Małopolsce związkowcy z „Solidarności” okupują od wczoraj siedzibę kuratorium oświaty. Domagają się m.in. spełnienia postulatów płacowych.

W styczniu Oświatowa ,,Solidarność” powołała komitet protestacyjno – strajkowy, który zdecydował, że do 15 marca w szkołach i placówkach oświatowych mają się rozpocząć procedury sporu zbiorowego.

Związkowcy domagają się podniesienia płac w oświacie, podobnie jak w resortach mundurowych, czyli nie mniej niż 650 zł od stycznia tego roku i kolejnych 15 proc. od stycznia 2020 r. do wynagrodzenia zasadniczego.

RIRM

drukuj