fot. twitter.com

Ponad 110 tys. Polaków w Wielkiej Brytanii zarejestrowało się do udziału w wyborach prezydenckich

Już ponad 110 tys. obywateli polskich przebywających w Wielkiej Brytanii zarejestrowało się, aby wziąć udział w zaplanowanych na 28 czerwca wyborach prezydenta RP. To zdecydowany rekord jeśli chodzi o polskie wybory w Wielkiej Brytanii.

Termin rejestracji upływa w poniedziałek o północy. Zgłoszeń należy dokonywać poprzez elektroniczny system rejestracji wyborców https://ewybory.msz.gov.pl [tutaj] bądź mailowo, pisemnie, telefonicznie lub faksem – w wydziale konsularnym ambasady RP albo w którymś z konsulatów generalnych.

Na terenie Zjednoczonego Królestwa utworzono 11 obwodów głosowania – sześć w Londynie, dwa w Manchesterze, dwa w Edynburgu i jeden w Belfaście. W każdym z sześciu obwodów londyńskich oraz obu w Manchesterze liczba zarejestrowanych osób przekracza 10 tys., przy czym w obu w Manchesterze jest to sporo powyżej 13 tys.

Na terenie Wielkiej Brytanii, podobnie jak i w innych krajach, wybory prezydenta RP odbywają się tylko w formie korespondencyjnej.

Dotychczas rekordowe pod względem liczby zarejestrowanych obywateli polskich były wybory parlamentarne z października zeszłego roku, gdy ta liczba wyniosła niespełna 98 tys. Jeśli chodzi o wybory prezydenckie to najwięcej osób zarejestrowało się do udziału w drugiej turze w 2015 r. – ponad 91 tys.

Według opublikowanych w maju danych brytyjskiego urzędu statystycznego ONS, w 2019 r. w Wielkiej Brytanii mieszkało 900 tys. osób z polskim obywatelstwem.

PAP

drukuj