fot. PAP/EPA

Protest rolników „W obronie polskiej ziemi i lasów”

„W obronie polskiej ziemi i lasów” – pod tym hasłem w całym kraju odbędą się dziś protesty rolników. Organizatorem jest NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”.

Gospodarze będą manifestować o godz. 11.30 przed ministerstwem rolnictwa w Warszawie i urzędami wojewódzkimi. Rolnicy przejadą też ciągnikami przez drogi krajowe w woj. zachodniopomorskim i dolnośląskim. Protest jest wyrazem solidarności i poparcia dla rolników protestujących w tych województwach, a także dla zgłaszanych przez nich postulatów, które nie są realizowane przez rząd.

Od 2016 roku będzie już obowiązywać prawodawstwo od wolnego obrotu ziemią, dlatego żądamy od rządu szybkiej zmiany ustawodawstwa, które zabezpieczy, by ziemia w pierwszej kolejności trafiała do gospodarstw rodzinnych. Tak samo z agencji nieruchomości nie mogłaby być sprzedawana dla słupów, dla spółek, które dzisiaj ją podkupują. Ta ziemia musi trafiać do obrotu choćby międzysąsiedzkiego, do rolników, do gospodarstw rodzinnych i to musimy wywalczyć. Jest też nowy problem, który ostatnio wyniknął: sprawa oszustwa rządu – powiedzmy wprost – rząd oszukuje rolników, zmniejsza płatności dla rolników – mówi Jerzy Chróścikowski, przewodniczący NSZZ RI „S”

Rolnicy domagają się także wyrównania dopłat bezpośrednich i utrzymania KRUS-u. Ponadto chcą, aby rząd podjął jak najszybsze działania pomocowe dla hodowców trzody chlewnej, którzy przez afrykański pomór świń i wprowadzenie przez Rosję zakazu importu mięsa notują straty.

Rolnicza Solidarność zapowiada, że jeżeli ten protest nie przyniesie efektów w maju odbędzie się ogólnopolski protest rolników w Warszawie, do którego dołączą związkowcy z „Solidarności”.

RIRM 

drukuj