Sztafeta Niezłomnych

1 marca przed Ministerstwem Kultury odbędzie się pikieta przeciwko odrzuceniu wniosku o dofinansowanie budowy Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce.

Pikieta rozpocznie się w sobotę o godz. 16.30 i trwać będzie około pół godziny.

– Będzie ona protestem przeciwko negatywnemu potraktowaniu wniosku dotyczącego Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce przez resort kultury. Nie uważamy, żeby ta ocena była uczciwa – mówi w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” poseł Arkadiusz Czartoryski (PiS), współorganizator pikiety.

Z dnia na dzień budowa placówki wzbudza coraz większy aplauz społeczny. Wsparcie deklarują zarówno osoby fizyczne, jak i instytucje. Ostatnio odbyło się walne zebranie Federacji Stowarzyszeń Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej, na którym wraz z prezesem Zbigniewem Kuciewiczem, szefem Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, podjęto uchwałę dotyczącą Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce.

– Zostało w niej wyrażone bardzo zdecydowane poparcie Federacji, jak również wyraźna i konkretna krytyka decyzji ministerstwa kultury. Ta uchwała jest dla nas bardzo ważna, gdyż w Federacji Stowarzyszeń Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej zasiadają najbardziej wpływowi i najważniejsi kombatanci organizacji niepodległościowych, które dzisiaj funkcjonują w Polsce – tłumaczy Czartoryski. – Skoro oni uważają, że to muzeum jest potrzebne, to jakim prawem komisja w ministerstwie stwierdza, że nie ma żadnego aspektu społecznego ani edukacyjnego i – uwaga – żadnej potrzeby jego realizacji? – pyta poseł.

Przypomina, że podobną uchwałę podjęły: Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, Stowarzyszenie „Łagierników” Żołnierzy Armii Krajowej oraz Związek Młodocianych Więźniów Politycznych „Jaworzniacy”. Budowę muzeum wspierają też m.in. parlamentarne zespoły: do spraw Żołnierzy Wyklętych oraz Miłośników Historii.

– Budowa Muzeum Żołnierzy Wyklętych znalazła się w programie PiS przyjętym na ostatnim kongresie partii. Jest tam wprost bardzo wyraźnie powiedziane, że budowa Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce uzyska wsparcie rządu, jeżeli oczywiście Prawo i Sprawiedliwość współtworzyłoby go po ewentualnych wyborach – zapewnia poseł.

W planach jest rozprowadzanie cegiełek na budowę muzeum w całej Polsce. Wymaga to jednak czasu i uzyskania pozwoleń; cegiełki mają mieć formę monet z podobiznami żołnierzy podziemia niepodległościowego. Choć miasto Ostrołęka odwołało się od decyzji komisji w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, która opiniowała wniosek o dofinansowanie placówki z tzw. funduszy norweskich, na biurko prezydenta Ostrołęki nie wpłynęła jeszcze żadna odpowiedź w tej sprawie. Dotarła natomiast informacja, że komisja potrzebuje więcej czasu.

Na przykładzie „Inki”

Od 1 do 3 marca w Ostrołęce trwać będą główne obchody Dni Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Na ulicach miasta odbędzie się kwesta na ekshumację i identyfikację ciał żołnierzy.

Prezydent Ostrołęki Janusz Kotowski podkreśla jednak, że na tych trzech dniach się nie skończy; przez cały marzec odbywać się tu będą spotkania z ciekawymi ludźmi, podczas których przywoływane będą postaci żołnierzy.

– Chcielibyśmy, żeby w tym roku nie była to tylko jedna chwila, 1 marca, ale żeby tych wyjątkowych ludzi, bohaterów, przypomnieć przez różne propozycje. Chcemy wyeksponować także osoby zidentyfikowane na Łączce, których nazwiska IPN ogłosi w piątek – deklaruje Kotowski.

Główne uroczystości w Ostrołęce rozpoczną się 1 marca od symbolicznego Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wezmą w nich udział grupy rekonstrukcyjne (godz. 18.30). Marsz rozpocznie się przy pomniku Armii Krajowej i przejdzie pod jeden z najbardziej okazałych w Polsce pomników Żołnierzy Wyklętych na skwerze im. Lecha Kaczyńskiego, gdzie o godz. 19.00 odprawiona zostanie uroczysta Msza św. polowa i odbędzie się apel pamięci.

2 marca w Ostrołęckim Centrum Kultury (ul. Inwalidów Wojennych 23) zaplanowano koncert pt. „Panny wyklęte” i zostanie rozstrzygnięty konkurs na logo muzeum. Dzień później, w tym samym miejscu, wyświetlony zostanie film „Kryptonim ’Orzeł’”, poświęcony historii XVI Okręgu Narodowego Zjednoczenia Wojskowego.

Od 5 do 12 marca w Gimnazjum nr 2 im. Danuty Siedzikówny „Inki” prezentowana będzie ponadto wystawa IPN pt. „Ostatni leśni”. 7 marca przypada święto tej szkoły. Jest ono w tym roku pomyślane jako impreza otwarta. – Chcemy pokazać przez postać „Inki” ideały Żołnierzy Wyklętych. Przypominać, że wierność czy przyjaźń to wartości nieprzemijające – podkreśla prezydent Kotowski.

W ostrołęckim gimnazjum jest już izba pamięci poświęcona „Ince”. Jest tu największa w Polsce kolekcja zdjęć rodzinnych i pamiątek po Danucie Siedzikównie.

Piotr Czartoryski-Sziler

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl