Katowice: dziś powołanie Polskiej Grupy Górniczej

 

Dziś zostanie oficjalnie powołana Polska Grupa Górnicza. W Katowicach z udziałem premier Beaty Szydło dokumenty podpiszą związkowcy, zarząd Kompanii Węglowej, inwestorzy i bankowcy.

Powstanie PGG to efekt porozumienia jakie zawarli wcześniej związkowcy z kompanii z zarządem spółki. Strona społeczna zgodziła się m.in. na zawieszenie wypłat tzw. czternastej pensji przez dwa lata.

Kazimierz Grajcarek, przewodniczący Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność”, zauważa, że dalszy los kopalń zależy od tego, jak będzie realizowane porozumienie.

– Związkowcy za swoich członków związku, za pracowników musieli podjąć fatalną decyzję, ale, niestety, konieczną – ludzie dostaną mniejsze wynagrodzenia. Ludzie zgodzili się na to w masówkach i rozmowach. Był to bardzo trudny kompromis i ta spraw ma szanse pozytywnie się rozwinąć. To zależy od tego, jak będzie wykonywane to porozumienie, kto będzie zarządzał tymi spółkami, czy damy radę sprzedać ten węgiel, który wydobywamy. Dzisiaj ogromnym wysiłkiem strony rządowej musi to porozumienie być dobrze zrealizowane. Górnicy pokazali, że są patriotami, że potrafią walczyć o dobro narodowe, czyli coś większego niż tylko ich pieniądze – mówi szef górniczej „Solidarności”.

W skład nowej spółki wjedzie 11 kopalń i 4 zakłady należące do Kompanii Węglowej. Wśród firm energetycznych, które zainwestują w PGG są spółki PGE, Energa oraz PGNiG Termika. Udziałowcem Grupy będzie też katowicki Węglokoks.

Kompania Węglowa to największa górnicza firma, zatrudniająca ponad 34 tys. osób i produkująca ok. 28 mln ton węgla rocznie. 1 maja bieżącego roku aktywa Kompanii trafią do Polskiej Grupy Górniczej.

RIRM

drukuj