fot.wikipedia.org

Syria: Dżihadyści zniszczyli kolejne zabytki w Palmirze

Dżihadyści z Państwa Islamskiego (IS) uszkodzili fasadę rzymskiego amfiteatru w starożytnej Palmirze oraz zniszczyli Tetrapylon, który był jednym z najsłynniejszych zabytków tego historycznego miasta na wschodzie Syrii – podała państwowa agencja prasowa Sana.

Agencja nie podała żadnych szczegółów; nie wiadomo, kiedy te dwa zabytki zostały wysadzone w powietrze.

– Lokalne źródła poinformowały nas, że Daesz (arabski akronim IS – PAP) zniszczyło Tetrapylon, budowlę składającą się z 16 kolumn, a na zdjęciach satelitarnych, jakie otrzymaliśmy w czwartek od naszych kolegów z uniwersytetu w Bostonie, widać uszkodzoną fasadę rzymskiego amfiteatru z II wieku – powiedział dyrektor generalny Syryjskich Starożytności i Zabytków Mamun Abdulkarim.

Według Abdulkarima, który wypowiadał się m.in. dla agencji Reutera, zniszczeń dokonano między 26 grudnia 2016 roku a 10 stycznia br.

Syryjskie władze straciły kontrolę nad starożytną Palmirą w grudniu 2016 roku. Stało się to drugi raz w ciągu trwającej sześć lat wojny.

Podczas okupacji w 2015 roku bojownicy IS zniszczyli szereg niepowtarzalnych zabytków palmireńskich, m.in. kilka słynnych grobowców oraz zamordowali słynnego syryjskiego archeologa, 81-letniego Chaleda al-Asaada, opiekującego się starożytnościami wpisanymi na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

PAP/RIRM

 

 

drukuj