Islamiści zabili koptyjskiego księdza

Dżihadyści z samozwańczego Państwa Islamskiego zabili koptyjskiego księdza. Ojciec Rafael został zamordowany w Egipcie. Ksiądz Musa Azmi, znany jako Ojciec Rafael, posługiwał w parafii w Al-Arisz. 

Duchowny wracał ze spotkania modlitewnego. Zatrzymał się, aby naprawić samochód. Został wtedy zastrzelony przez napastników. Do ataku przyznało się tzw. Państwo Islamskie.

Ojciec Rafael posługiwał w kościele koptyjskim. Jego członkowie są najliczniejszą społecznością chrześcijańską na Bliskim Wschodzie. Jest ich około 10 proc. spośród 90 mln mieszkańców Egiptu.

Sytuacja w Egipcie jest bardzo napięta. Kraj stoi w obliczu rewolty na półwyspie Synaj. To napięcie spotęgowało obalenie przed trzema laty przez wojsko islamskie prezydenta Mohammeda Mursiego. Po tym wydarzeniu sytuacja stała się jeszcze bardziej niebezpieczna. Za rewoltą stoi lojalna wobec IS lokalna organizacja dżihadystyczna Prowincja Synaj.

Prezydent Abd el-Fatah es-Sisi, były dowódca armii, która doprowadziła do obalenia Mursiego, uważa islamistycznych bojowników za egzystencjalne zagrożenie dla kraju. Dżihadyści zabili już setki egipskich policjantów i żołnierzy. Ich celem stały się również zachodnie regiony Egiptu.

 

TV Trwam News

drukuj