Sąd kasacyjny unieważnił wyrok na Mubaraka

Sąd kasacyjny w Egipcie unieważnił wyrok 3 lat więzienia dla obalonego w 2001 r. prezydenta Egiptu Hosniego Mubaraka za defraudację funduszy publicznych. Sąd zdecydował, że Mubarak, który obecnie odsiaduje ten wyrok, będzie ponownie sądzony w tej sprawie. 

Chodzi o sprzeniewierzenie 125 mln funtów egipskich (17,6 mln USD). Środki te miały być przeznaczone na renowację i utrzymanie pałaców prezydenckich, a zostały wykorzystane na podniesienie standardu prywatnych rezydencji rodziny Mubaraków.

W maju ub.r. Mubarak został uznany za winnego w tej sprawie i w tej chwili odbywa karę. Były prezydent z powodów zdrowotnych przebywa w areszcie, w szpitalu wojskowym na przedmieściach Kairu. Nie jest jasne, czy Mubarak pozostanie w areszcie do czasu wznowienia procesu – pisze agencja Reutera.

Pod koniec listopada sąd w Kairze oczyścił Mubaraka z zarzutu wydania rozkazu krwawego stłumienia antyprezydenckich protestów w 2011 r., w których zginęło kilkuset demonstrantów. Mubarak został również uniewinniony w dwóch sprawach o korupcję.

Z zarzutów współudziału w zabójstwie kilkuset protestujących sąd oczyścił także ministra spraw wewnętrznych w rządzie Mubaraka Habibiego al-Adliego oraz sześciu wysokich rangą doradców do spraw bezpieczeństwa. W sprawie o korupcję uniewinnieni zostali też synowie Mubaraka.

Prokuratura odwołała się od wszystkich tych wyroków.

W 2012 roku Mubarak za stłumienie protestów, które doprowadziły do jego obalenia, został skazany na dożywotnie więzienie, ale wyrok uchylono ze względów proceduralnych, kierując sprawę do ponownego rozpatrzenia.

PAP

drukuj