fot. sxc.hu

Rząd zajmie się nowelą Ordynacji podatkowej

Rada Ministrów zajmuje się dziś nowelizacją Ordynacji podatkowej. Projekt zakłada wprowadzenie klauzuli przeciw unikaniu opodatkowania, która ma pomóc w ściąganiu korzyści majątkowych uzyskanych w wyniku świadomego obchodzenia przepisów.

Propozycja spotkała się z krytyką za strony organizacji przedsiębiorców, obawiających się, że klauzula może być arbitralnie stosowana przez fiskusa.

Dr Marian Szołucha, ekonomista, zaznacza, że rządowe pomysły wynikają ze strachu przed wprowadzaniem nowych podatków lub podwyższaniem tych obowiązujących.

– Klauzula przeciw unikaniu opodatkowania ma służyć przede wszystkim większemu, skuteczniejszemu ściąganiu podatków od osób, firm, które stosują narzędzia optymalizacji podatkowej. Jest to narzędzie, które pozwoli interpretować urzędnikom skarbowym, dość dowolnie niestety, działania podatników. Myślę, że jest to niebezpieczny kierunek, ponieważ zwiększa on władzę urzędników podatkowych nad nami wszystkimi. Może być bardzo różnie. Wiele rzeczy zależeć będzie od tego, w którym kierunku będą szły dyrektywy – wyjaśnia dr Marian Szołucha.     

Rząd zajmie się także, m.in. projektem ustawy o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz nowelizacją Prawa o ruchu drogowym.

RIRM

drukuj