Przepisy o Jednolitym Pliku Kontrolnym wchodzą w życie

Dziś wchodzą w życie przepisy o Jednolitym Pliku Kontrolnym. Na początek obejmą około 3200 największych firm.

Resort finansów liczy, że nowe rozwiązania pomogą skuteczniej walczyć z unikaniem opodatkowania, a tym samym podnieść wpływy podatkowe.

W myśl nowych regulacji duże firmy będą musiały co miesiąc przesyłać fiskusowi drogą elektroniczną, swoje rejestry VAT, czyli zestawienia wszystkich transakcji.

Ponadto firmy te będą zobligowane do dostarczania w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego danych żądanych w związku z prowadzoną kontrolą.

Ekonomista i poseł Janusz Szewczak liczy na to, że nowe przepisy okażą się skuteczne.

– Jeśli jest droga elektroniczna tych wszystkich dokumentów, faktur to niewątpliwie łatwiej jest prześledzić możliwości osób, można szybciej reagować, można szybciej zrobić kontrolę krzyżową a więc jest to rozwiązanie. Jest kilka krajów w Europie, które zastosowały tę metodę, bardzo skutecznie. Miejmy nadzieję, że po pierwszym okresie takiego etapu oceny tych działań, będzie można powiedzieć jednoznacznie na ile okazała się skuteczna ta metoda walki już nie tylko ze szarą strefą, ale czarną strefą w sektorze podatkowym – zaznaczył Janusz Szewczak.

Podobne rozwiązanie jak w Polsce wprowadzono już cztery lata temu w Portugalii. W ciągu pierwszego roku wpływy z VAT wzrosły tam o 13 proc.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl